Sen misin Hüseyin Üzmez'i üzen!

Sen misin Hüseyin Üzmez'i üzen!
Sen misin Hüseyin Üzmez'i üzen!
Bursa'da 14 yaşındaki B.Ç. adlı kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Vakit Gazetesi Yazarı 76 yaşındaki Hüseyin Üzmez'e, adliye girişinde ve çıkışında şemsiye ve yumurta ile saldıran 31 yaşındaki Pınar Koyuncular ve 19 yaşındaki Nergiz Şişek hakkında dava açıldı. 7.5 yıla kadar hapis cezası istenen kadınlar, Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanacaklarNail KAHRAMAN/BURSA

Bursa’nın Mudanya İlçesi'nde geçen yıl Nisan ayında B.Ç. adındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanıp daha sonra serbest bırakılan Hüseyin Üzmez, geçtiğimiz 10 Şubat günü 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılandığı 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasına gelirken ve duruşma sonrası Bursa Kadın Platformu üyeleri tarafından protesto edilmişti. ‘Üzmez sen hiç terlik yedin mi?’, ‘Üzmez, sen hiç anne dayağı yedin mi?’ yazılı pankartlar açan Kadın Platformu üyelerinden Pınar Koyuncular ve Nergiz Şişek, Hüseyin Üzmez’e yumurta atıp şemsiye ile vurunca polis tarafından gözaltına alınmışlardı. Adliyeye çıkartılan Koyuncular ve Şişek, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
Soruşturma kapsamında polis merkezinde ifadesi alınan Hüseyin Üzmez, kadınlardan şikayetçi olurken, fotoğrafını çeken basın mensuplarına ise farklı ifade verip, “İşim yok da avratlarla mı uğraşacağım?” demişti.
Bursa Cumhuriyet Savcısı, Hüseyin Üzmez’e yapılan saldırıyla ilgili soruşturmayı tamamladı. Savcılık, Pınar Koyucular ve Nergiz Şişek hakkında, basit yaralama ve hakaret suçundan toplam 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle ceza davası açtı. Üzmez’e yumurta atıp şemsiye ile vuran kadın üyelerin yargılanmasına önümüzdeki haftalarda Sulh Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

 

 

PİŞMAN DEĞİLİZ

Hüseyin Üzmez’e hakaret edip yumurta ve şemsiye ile saldırdıkları iddiasıyla haklarında Sulh Ceza Mahkemesi’nde 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Pınar Koyuncular, pişman olmadığını söyledi. “B.Ç.’ye yapılan bu çirkin hareket tüm kadınlara yapılmıştır” diyen Koyuncular, “Tepkimi göstermek için oradaydım. Gösterdim” dedi. Hüseyin Üzmez’in bu ülkedeki gericiliğin sembolü olduğunu söyleyen Nergiz Şişek ise, yaptığı protestodan dolayı çok rahat olduğunu kaydetti. Kendilerini B.Ç.’nin yerine koyduğu için tepkisini gündeme getirdiğini açıklayan Şişek, hakkında dava açılmasından rahatsız olmadığını, çıkıp kendisini savunacağını belirtti. (dha)