Sen misin kafede radyo açan!

Sen misin kafede radyo açan!
Sen misin kafede radyo açan!
Adana'da bazı kafe işletmecileri hakkında, müşterilerine radyo ve televizyondan müzik dinlettikleri gerekçesiyle, 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

ADANA - Geçen şubat ayında kent merkezinde kafeler sokağı olarak bilinen Cemalpaşa Mahallesi 63006 sokağa, polis eşliğinde giden Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP) ve Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) avukatları, işyerlerinde televizyon ve radyodan müşterilerine müzik dinleten kafe işletmecileri hakkında tutanak tuttu. Daha sonra Emniyet Müdürlüğü’ne çağrılarak ifadeleri alınan kafe işletmecileri hakkında, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ’Manevi veya mali haklara tecavüz’ iddiasıyla ’Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na muhalefet’ten 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.


İDDİANAMEDEN

Kafe sahiplerinden Bilal Er hakkında Adana 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın iddianamesinde, şöyle denildi: ’.... İş yerinde yapılan tespitte, meslek birliklerinden izin alınmadan, telif hakkı ödenmeden, Sıla isimli icracının ’Zor Sevdiğimden’; Aynur Aydın adlı icracının ’Ayrılıklar Mevsimi, Grup 84 adlı icracının ’Dokunma’ adlı eserlerinin çalındığı tespit edilmiştir. Müşteki konumdaki olan meslek birliklerinin, çalınan eserlerin tümü yönünden hak sahibi belgesi sundukları, olaydan dolayı şikayetçi oldukları, şüphelinin atılı suçu işlediği anlaşılmıştır. Şüphelinin eylemine uyan sevk maddeleri gereğinde cezalandırılmasına karar verilmesi talep olunur."


SUÇ OLDUĞUNU BİLMİYORDUK

Hakkında istenen hapis cezası ve üzerine atılı suçu duyunca şoke olduğunu belirten işletmeci Bilal Er, tek suçunun işyerinde televizyon açmak olduğunu söyledi. Bunun suç olduğunu bilmediğini ileri süren Er, "Benim gibi aynı sokakta bulunan kafe sahiplerinin bir çoğuna dava açıldı. Bunu kabul etmek mümkün değil. Böyle bir şeyin yasak olduğu konusunda daha önce uyarılsaydık, biz de televizyon ya da radyo açmazdık" dedi. Kafe sahibi Davut Delatioğlu da, "Biz işyerimizde şifreli olmayan, izlemesi izne tabi olmayan bir televizyon kanalını açtığımız için dava açıldı. Ancak bize, işyerinde bu şekilde televizyon açmanın izne tabi olduğu konusunda uyarıda bulunulmadı" diye konuştu. İşyerine avukat ve polisler gelip, tutanak tutulunca gözlerine inanamadığını belirten işletmeci Yılmaz Kılıç ise şöyle konuştu:


MÜZİK KANALI AÇIKTI

"Bize avukat ve polis gelip, bu tip mekanlarda müzik dinletilmesinin yasak olduğunu, dinletmek isteyenlerin yeni bir izin belgesi çıkarması gerektiğini söyledi. Bunun büyük bir saçmalık olduğunu düşünüyorum. İnsanlar buraya gelip müzik dinlenmek istiyor. Burada sanatçı çıkarmıyoruz. Dünyada böyle görülmüş bir şey olduğuna inanmıyorum. Bu saçma sapan bir olay. Tutanak tuttular, bir müzik kanalı açıktı, orda yayınlanan şarkıları kaydettiler. Buradan 15 kişi ekmek yiyor. Üzerimize çok geliyorlar. Ne yapmamı istiyorlar, işyerimi kapatıp gideyim mi?"


MÜYORBİR: LİSANS ALMALARI GEREKİR


Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koç, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun Türkiye ’de 1950’li yıllarda çıktığını, ancak bugüne kadar koşulların oluşmaması nedeniyle uygulanamadığını söyledi. Umumi mahallerde müzik yayını yapılabilmesi için ilgili meslek kuruluşlarından lisans alınması gerektiğini belirten Ahmet Koç, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Bu yasa emrediyor. Biz arkadaşları uyarıyoruz ’işyerinizde müzik yayını yapıyorsanız, lisans almanız gerekir’ diye. Ancak uygulanmadığı için kendi cebimizden para harcayarak tespit yapıyoruz. Umumi mekanlarda televizyondan, radyodan, internetten müzik yayını yapılıyorsa lisans alınmak zorundadır. Nasıl berber insanları tıraş ederek para kazanıyorsa, lokanta sahibi parayla yemek satıyorsa, sanatçılar da söz yazarak, beste yaparak, şarkı söyleyerek para kazanıyor. Biz onlara saygı duyuyoruz, onların da sanatçıya saygı duyması gerekiyor. Artık çağ değişti, sanatçılar da haklarını biliyor. Lisans almaları için uyarıda bulunduğumuz esnaf arkadaşımız lisanslanmaz ise ilgili yasa gereğince haklarında suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu süreçte ilgili meslek kuruluşlarından bedelini ödeyerek lisans alınırsa biz de davamızdan vazgeçeriz." (dha/Murat KİBRİTOĞLU)


  http://www.radikal.com.tr/113105511310559

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  keryil. - Clear

  Takma kafana tokadan başka bir şey.Sadece sataşmak istedim o kadar...İçimden geldi şaka yapmak,biraz hoş gör.Bak üçüncü olumlu oyuda sana ben verdim.Ne demek,lafı mı olur?

  @Clear - keryil

  niye benle ugrasasin gelmis anlamadim ama yine becerememissin zaten. ben bu insanlarin muzik uzerinden para kazandiklari iddia ediliyor demedim. ben bu insanlar muzik uzerinden para kazaniyorlarmis muamelesine tabi tutuluyorlar dedim. mesela bir bar muzik uzerinden para kazanir, berber ise kazanmaz. adamlarin aciklamasi ise bununla ilgili degil, "muzik emek urunudur" demeye calismislar sadece. halbuki soyledikleri seyin cikacagi yer, berberin radyosunda calan (ve radyonun calmak icin para odedigi) sarkidan para talep etmenin, berberin muzikten kaynaklanmayan kazancindan pay talep etmek anlamina gelecegidir. berberin "ben sizin sacinizi kestim, saclarinizi gosterebilmek icin her konserde bana komisyon vereceksiniz" demesine denk yani. hani yine anlasilmaz diye son cumleye ayrica barda calan muzikle berberde calan muzigi ayiramayan duzenlemeden bir yol olmaz da dedim ama yetmemis demek ki. okudugunuzu anlamiyorsunuz, yetmiyor, bir de uste cikip kendinizce alakasi olmayan bir yerde "ahah kafasi iyi zaten bunun" diye laf sokuyorsunuz. bircok insanla bircok konuda tartisageldim radikal'de, boyle cocukca bir kin bir sizde goruyorum. gazete yorumlarinda iki satir yazisini okudugu insani "senin kafan guzeldir ondan yazmissindir boyle" gibi neticelere varabilecek kadar tanidigini sanan bir insana ne diyeyim ki ben? en kotu kafamiz boyle olsun clear'cigim.

  Sanat sanat için midir, toplum için mi? Yoksa para için mi? - bebebiskuvi

  Benim merak ettiğim bu kendini sanatçı atfeden insanlar müziği para kazanmak için mi yapıyorlar? O zaman buna sanat değil ticaret dememiz lazım. Ayrıca o cafeler CD alıp dinletse bu sefer haklarında şikayetçi olunamayacak mıydı? Halka açık yerlerde dinletme, izletme vs gibi uyarılar var müzik, film disklerinin üzerinde. Ne yapsın bu adamlar kendileri çalıp kendileri mi söylesin?

  Soru. - Clear

  Evime gelen bir misafir olduğunda,müzik dinler ve/veya TV seyredersek,ne olacak? Ben onlara "siz dinlemeyin ve seyretmeyin" diyemem de hani? En azından ayıp olmaz mı? Yoksa her biri için ödeme mi yapmam gerekiyor? İyi de gece gece nereye ve nasıl ödeme yapacağım?Kamuoyuna bir banka hesap numarası deklare etseniz(!) diyorum.

  keryil! - Clear

  Ağzından doğruların döküldüğünü de görebilmek,ne hoş! Ama yine de yanlışı karıştırmamayı becerememişsin.Dumanlı kafadan olsa gerek...Şu berber konusunu kastediyorum.Berber müzikle para kazanıyor demiyorlar.Nasıl berberler traş yaparak para kazanıyor,diyorlar.Neyse önemli değil.Benim kafam her zaman ayık,ben ne demek istediğini ayırdedebiliyorum,sıkıntı yok.

  Kafeler sokagi - umityuz

  Bahsi gecen yerin ismi barlar sokagidir. Kafeler sokagi tanimlamasi da herhalde iliklerimize kadar islemis sansurun bir gostergesi olsa gerek.

  Komik olmayın... - citizen

  Halt etmenin Türkçe karşılığına komik bir örnek daha. Eğer sanatçılar söz yazarak, müzik yaparak para kazanıyorlarsa bunun içinen zaten yayını yapan kuruluşlardan telif ücretini alıyorlar. O halde satın aldığınız bir kitabı okuması için bir başkasına vermek ya da bir yerde yüksek sesle başkasına ait bir şiir okumakta suç olsun. Varmı böyle komiklik. Gerekli ve yasal ölçülerde haklarını aldıktan sonra bir eser kamuya ait olmalı. Ben şimdi alt kattaki evimin açık penceresi önüne radyomu koydum, sonuna kadar sesini açıp müzik dinliyorum ve gelen geçen herkes duyuyor. Suç mu işliyorum yani.