Sen misin langırt hakemliği yapan

Sen misin langırt hakemliği yapan
Sen misin langırt hakemliği yapan

Mehmet Ali Şahin Kadir Topbaş ve Muammer Güler ucuz kurtulmuş!

Bursa'da 19 Mayıs kutlamaları çerçevesinde bir alışveriş merkezinde langırt turnuvası yapıldı. 30 yaşındaki Gökhan Sekmen de hakemlik yaptı. Mahkeme Gökhan Sekmen'e 10 ay hapis cezası verdi. Sekmen: Eski İstanbul Valisi Muammer Güler, eski Adalet Bakanı Şahin ve Belediye Başkanı Kadir Topbaş da langırt oynarken görüntülendi. Ben hiç oynamadığım halde ceza aldım.


Nail KAHRAMAN /


BURSA'da oturan 30 yaşındaki Gökhan Sekmen, Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'nde, yasak oyunlar arasında bulunan ‘langırt' karşılaşmalarında hakemlik yaptığı için hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 10 ay hapis cezası verildi. Sekmen'in cezası, 5 yıl içerisinde başka bir suç işlememesi koşuluyla ertelendi.
Bursa'da bulunan gösteri hizmetleri sunan özel bir şirkette çalışan Tiyatro Sanatçısı Gökhan Sekmen, Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'ndeki bir alışveriş merkezinin 2007 yılında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği etkinlikler içersinde yer alan Langırt Turnuvası'nda hakemlik yaptı. Final karşılaşmasının yapıldığı son 5 dakika içersinde langırt maçının yapıldığı yere gelen 1'i komiser 2 polis, bu oyunun hakemlik yapan Gökhan Sekmen'i, yasak olduğu halde langırt oynattığı gerekçesiyle gözaltına aldı. Hakkında, 1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve benzeri oyunları yasaklayan kanuna muhalefet suçundan yasal işlem yapılan Sekmen, daha sonra serbest bırakıldı.
Burhaniye Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonunda, Gökhan Sekmen hakkında Burhaniye Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yaklaşık 1 yıl süren yargılama sonunda Mahkeme, Gökhan Sekmen'e işlediği suçtan dolayı 10 ay hapis cezası verip, bu cezayı sanığın 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlememesi koşuluyla erteledi. Sekmen belirlenen süre içerisinde herhangi bir suça karışıp ceza alırsa langırt oynattığı için verilen hapis cezasını da çekecek. Hakkında verilen kararı duyunca kulaklarına inanamadığını anlatan Gökhan Sekmen, “Alışveriş merkezlerinde, açık alanlarda oynatılan langırtın suç olduğunu, hakkımda yapılan yasal işlem ile anladım. Bir de hüküm giydim. Oysa geçen yılın Ağustos ayında, İstanbul'da bir organizasyonda İstanbul Valisi Muammer Güler, Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Adalet eski Bakanı Mehmet Ali Şahin'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi bu oyunu oynadı. Görüntüler televizyonlarda yayınlandı. Ben ise oynamadığım halde böyle bir cezaya çarptırıldım, hala inanamıyorum.“
Gökhan Sekmen'in savunmasını üstlenen Avukat Neslihan Aktosun, 13 Aralık 1968 tarihinde kabul edilen 1072 sayılı Rulet, tilt, langırt ve benzeri oyunlar yasaklayan kanunun halen yürürlükte bulunup uygulanmayan kanunlardan biri olduğunu söyledi. Aktosun, “Günümüzde, yürürlükte olan şapka kanunu gereği, tüm erkeklerin şapka takması gerekiyor. Takmayanlar suç işlemiş oluyor. Ancak bu ve benzeri yasalar fiilen uygulanmayan yasalardır ve kaldırılması gerekir. Biz mahkemenin kararını temyiz edeceğiz” dedi. (dha)