Sen misin polis şiddetini haberleştiren gazeteci?

Sen misin polis şiddetini haberleştiren gazeteci?
Sen misin polis şiddetini haberleştiren gazeteci?
Gazeteci Hamdiye Çiftçi, polisin 14 yaşındaki çocuğa uyguladığı şiddeti haberleştirdikten sonra başını dertten kurtaramadı. KCK'dan 2 yıl tutuklu kalan Çiftçi'ye polisin kimliğini açıkladığı için 1 yıl daha hapis cezası verildi. Şiddet uygulayan polise ise hiçbir işlem yapılmadı.

Bundan 5 sene önce Hakkari'de düzenlenen Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda polis şiddetine maruz kalan C. E. isimli bir vatandaşın haberini yapan gazeteci Hamdiye Çiftçi, yaptığı bu haber delil gösterilerek KCK davası kapsamında iki yıl tutuklu kalmıştı. Çiftçi bu sefer de "terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin kimliklerini açıkladığı" gerekçesiyle 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Polisler hakkında başlatılan soruşturmada ise takipsizlik kararı verildi.

'POLİS ŞİDDETİ ASILSIZ'

Özel Yetkili Van Cumhuriyet Savcısı Durmuş Yiğit, Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Hamdiye Çiftçi hakkında, "örgüt üyeliği" suçlaması ile iddianame hazırladı. İddianamesinde, PKK 'nın tarihini anlatan, gazeteci Çiftçi’den sürekli olarak “örgüt güdümündeki DİHA’da çalışan” olarak söz eden Savcı, görüntüleri bulunan, basında günlerce haber olan C. E.'nin maruz kaldığı polis şiddeti hakkında ise "asılsız" iddiasında bulundu. Gazeteci Çiftçi'nin evine yapılan polis baskınında ele geçirilen olaya ilişkin kamera görüntüleri de "suç unsuru" olarak değerlendirildi. Savcı hazırladığı bu "iddianamede" gazeteci Çiftçi'yi, "bu görüntüleri basına vermekle suçladı."

Çiftçi'nin ev aramasında bulunan, takip ettiği haberlere ilişkin kayıtlar da üstelik gazeteci olduğuna iddianamede yer verildiği halde suç unsuru gibi anlatıldı. Hamdiye Çiftçi 2010 yılında KCK operasyonunda gözaltına alındı ve tutuklandı, bu iddialar ile 2 yıla yakın Bitlis E Tipi Cezaevi'nde tutuldu. Çiftçi geçen yıl Nisan ayında ise Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada alınan karar ile tahliye oldu.

'KAMU GÖREVLİLERİNİN KİMLİKLERİNİ AÇIKLADIN' DAVASI

Ancak 14 yaşındaki C. E'nin polis şiddetine maruz kalmasına yönelik yaptığı haber, gazeteci Hamdiye Çiftçi'nin peşini bırakmadı. Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Hamdiye Çiftçi'ye bu kez de aynı haber nedeniyle, "terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin kimliklerini açıkladığı" gerekçesiyle dava açtı.

İddianamede Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Canavcı, Çiftçi'nin, "dört doktor raporuyla kolu kırılmadığı tespit edilen' E'nin 'kolunun kırıldığını yazarak yalan haber yaptığını ve bu haberlerin ulusal basında yayınlanmasıyla terör örgütü propagandası yaptığını" iddia etti. Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, "TMK kapsamında görev yapan kamu görevlisinin kimliğini basın yoluyla açıklamaktan" dolayı bir yıl hapis cezasına çarptırıldı, mahkeme cezayı erteledi.

Gazeteci Hamdiye Çiftçi ise, bu cezayı hak etmediğini cezaya itiraz ederek Van 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunduğunu söyledi. Çiftçi, "Mahkeme kararı usul ve yasaya aykırıdır. Üzerime atılı suçlamalar suç olmaktan çıkmıştır. Son dönemde çıkan 3. ve 4 yargı paketler ile birlikte kanunlarda yapılan değişikliklerle lehime olacak şekilde değişiklikler yapılmıştır Bu bana verilmiş bir ceza değil basın ve ifade özgürlüğüne verilmiş bir cezadır” dedi. C. E.'ye şiddet uygulayan polisler hakkında ise olayın basında yer almasının ardından başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verilmişti.


  http://www.radikal.com.tr/114136611413666

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tayyibin polisleri yanında... - xterso

  Hitlerin SS birlikleri masum çocuklar gibi kalıyor. Ha gayret tayyip, her diktatörün sonu aynı nasılsa. Ne kadar yukarı çıkarsan o kadar sert düşersin.

  Turkuvaz - Turkuvaz

  Üzüldüğüm bu şiddete karşı bu faşizan baskılara karşı duramamamız ve elimizi kolumuzu bağlamaya çalışmaları. İstedikleri gibi işkence yapacaklar, istedikleri gibi insanları içeri tıkacaklar, konuşturmayacaklar ve haber yapmasını da engelliyecekler. Bunun adı demokrasi ise benim de adım Hitler olsun. ne diyeyim nasıl tek başıma bu kadar haksızlığı, şu ramazanda bu kadar haramı, bu kadar insana kıymayı kaldırabileyim ? İnsana kıymak bu, insanın ruhunu ve kendisini talan etmek gibi birşey.

  Hitler bile kiskanirdi - Roza lüxemburg

  Polisin Adam öldürmesi, yaralamasi, siddet uygulmasi serbest ama bunu haber yapmak suc. Muz cumhuriyeti kanunu. Hitler duysa idi kiskanirdi bu hükümeti ve Erdogani

  bizim şerefli adaletimiz - A.D

  hemde çok şerefli

  esad ve misir - Secret Garden

  hala utanmadan esadin ulkesindeki gozu donmus teroristleri savunup esad zalimdir diyenleri lanetliyorum! misirda yasayanlara adalet,ozgurluk isteyen ve ulkesinde gozu donmus sekilde halka kufur eden canileri lanetliyorum!

  hani nerde adalet... - Agér

  işte biz bu zihniyetten adalet bekliyoruz. kendi sistemini koruyan ve halkı (özellikle de bu vatanın düşmanı olarak beyinlerine kazınan ermeni, kürt, alevi, solcular ve geri kalanları) kendine düşman gören bir zihniyet.