Sen misin sığınmacının halini soran!

Evleri polis olduklarını söyleyen sekiz kişi tarafından basılarak darp edilen ve ardından da gözaltına alınan iki Afrikalı göçmene yardım etmek isteyen gazeteci Mehmet Demir ile Fransız asıllı Türk vatandaşı Dominic Can Revest de gözaltına alındı.

İSTANBUL - Evleri polis olduklarını söyleyen sekiz kişi tarafından basılarak darp edilen ve ardından da gözaltına alınan iki Afrikalı göçmene yardım etmek isteyen gazeteci Mehmet Demir ile Fransız asıllı Türk vatandaşı Dominic Can Revest de gözaltına alındı.
İddialara göre, Afrikalı olan ve sığınma başvurusunda bulunan iki kişinin Dolapdere'deki evi önceki akşam sekiz kişi tarafından basıldı. Ellerinde silah ve kelepçeleri olan polis olduklarını söyleyen kişiler, iki Afrikalıdan birini silahla darp ettikten sonra evden ayrıldı. İki Afrikalı sığınmacı, mültecilere ve sığınmacılara destek olmak amacıyla dernek kurma çalışmaları yürüten Haber-Sen Genel Sekreteri Gazeteci Mehmet Demir ve öğretmen Dominik Can Revest'i aradı.
Gazeteci Demir, olayın ardından sığınmacıların evine gittiklerini anlatarak yaşananları şöyle anlattı:
"Evlerine gittik ve darp raporu almak için Şişli Etfal Hastanesi'ne götürdük bu kişileri. Pasaportlarını çaldıran iki sığınmacı polis tarafından gözaltına alınarak, Feriköy Karakolu'na götürüldü. Buradan Kumkapı'daki yabancılar şubesine gönderildi. Arkadaşım Revest ile bu kişilere kıyafet getirmek amacıyla karakola gittik. Karakol amiriyle sohbet etmeye başladık ama sonrasında 'Sohbet diye çağırdınız ama sorgulamaya dönüyor, öyleyse avukatımızı çağıralım ' dedik. Karakol amiri 'Çağırın' deyince biz de avukatımızı çağırdık. Birimiz gazeteciyiz, birimiz öğretmen. İki sığınmacıya yardım etmek istedik, şu anda yardım etmek için geldiğimiz karakolda suçlanıyoruz."
Feriköy Karakolu'nda gözaltına alınan Demir ve Revest 'polise haksız suçlama' soruşturması kapsamında Şişli Adliyesi'ne götürüldü. Nöbetçi savcıya ifade veren Demir ile Revest daha sonra serbest bırakıldı. Fildişi Sahilleri'nden iki Afrikalı ise gözaltında.