'Sen müslümansan, ben şimendiferim' sözüne RTÜK'ten ceza!

'Sen müslümansan, ben şimendiferim' sözüne RTÜK'ten ceza!
'Sen müslümansan, ben şimendiferim' sözüne RTÜK'ten ceza!

Ali Bulaç

Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç'a ''Lan hırbo. Sen Müslümansan, ben şimendiferim'' denilmesi nedeniyle Ulusal Kanal'a uyarı cezası verildi.

ANKARA - RTÜK toplantısında 15 Ocak 2013’de Ulusal Kanal’da yayınlanan ‘’TV Gazetesi" adlı program ele alındı. Gazeteport’un haberine göre, Sunucu Halil Nebiler, ‘’Kadınların çalışma hayatında yer almamasını isteyen’’ Zaman yazarı Ali Bulaç’ı eleştirdi. Bulaç’ın ‘’Kadının ilk görevi annelik ve ev hanımlığıdır. Kapitalist piyasa, kadını ev dışına çıkarıyor. Erkeğin fıtri rolünü kaybetmesi, onu vahşi cinayetlere sürüklüyor’’ biçimindeki yazısını okudu.

Nebiler, daha sonra da ‘’Ne diyon lan sen hırbo, terbiyesiz adam. Benim karım da çalışıyor. Ben niye vahşi cinayet işlemiyorum. Sizin beyniniz öyle işliyor, Sizin kafanızla çok kadın ölür. Yazıklar olsun size be. Bunlar müslümansa, ben şimendiferim’’’ dedi. RTÜK de bu sözleri,’’İnsan onuruna aykırı ve eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü’’ buldu ve Ulusal Kanal’a uyarı cezası verdi.


2. CEZA 11 BİN LİRA

RTÜK, Ulusal Kanal’da yayınlanan ve sunuculuğunu Sabahattin Önkibar ile eski bakan Ufuk Söylemez'in yaptığı "Alternatif" adlı programa da ceza verdi. 6 Ocak 2013 tarihli programda Önkibar, MHP lideri Devlet Bahçeli için,‘’ Derin devletin tayin ettiği figür’’ Gazeteci Eyüp Can için ‘’F Tipi’’ Gazeteci Cengiz Çandar için de ‘’Amerikan etki ajanı’’ dedi. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi rektörü Sedat Laçiner için ise ‘’Sarıklı rektör, Badem bıyıklı, Yumurta topuklu, Mürit, Gerici, Yobaz, Sapkın zihniyetli’’ ifadeleri kullanıldı. RTÜK ’de ‘’Kişilerin eleştiri sınırları dışında küçük düşürülmesi’’ gerekçesiyle Ulusal Kanal’a 11 bin 886 lira ceza verdi. (Gazeteport)


  http://www.radikal.com.tr/112460711246074

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hz. Hatice? - Levent Alper

  Çalıştığına ve iş kadını olduğuna göre Hz. Hatice son derece kapitalist olmalıydı? Muhammed peygamber onu öldürüp katil de olmamış. Demek ki sorun sizin Müslümanlığınızda.

  retinuee - momentum

  Abiler, gelin arasını bulalım. Ben de Halil Nebiler gibi "Ne diyon lan sen, benim karım da çalışıyor" (gerçi emekli on senedir) diyebilirim bir yandan ama, hasbelkader sadece "annelik" yapan kadını da "onursuz", "ev kölesi", "paspas" vesair sözcüklerle bir araya getiremem. Yiyorsa erkekler yapsın bakalım iki saat annelik. Prestij sadece toplumsal rollerimizde değil. Yesinler o prestiji. Ama herkes bunun esiri; bunu en çok savunması gereken kadınlar bile. Neden; çünkü bu erdemleri modern medeniyetimiz yaratmadı, onlar hep vardılar. Hep var olmaları da, onları gözmüzde değersizleştiriyor. Eskiden okumuş kadınlar (okumuş dediğim de lise mezunu falan) çalışmayan hemcinslerini "İşi çocuk doğrmakmış" diye aşağılarlardı. Şimdi de değişen bir şey yoktur herhalde, en fazla üniversite mezunu olmuşlardır bunu diyenler. Kapitalizmin hurafeleri işte.

  Fikir ve Hakaret - semyılbekıt

  Beğeniriz,beğenmeyiz Ali Bulaç bir konu hakkında fikirlerini açıklamıştır,ben de yazıyı birçok yönden sorunlu buluyorum ve Ali Bulaç ile fikri düzeyde hiçbir ayniliğe sahip değilim ama bu bana Ali Bulaç'a hakaret etme hakkı vermez.Ulusal Kanal'da yapılan hakarettir kimsenin kimseye böyle hitap etmeye hakkı yoktur,"hırbo" kelimesi ahlaki değildir ve ceza gerektirir...

  Ne acı - retinuee

  Ne kadar acı, aslında burada hakaret içeren ve insan onuru kırıcı sözler sarfeden Ali Bulaç. Tabii onun da bu sözler için cezalandırılmasını istemem, insanların sözleri için cezalandırılmasına karşıyım. Ama bu kadar da kadın (örneğin sanki bireymiş, insanmış, paspastan öte birşeymiş gibi kadın) onurunu ayaklar altına alan bir laf görmedim. Sadece anne ve ev kölesi olarak işe yararsınız diyor. Yoksa öldürülürsünüz bu anlaşılır demeye getiriyor aslında. Ne kadar üzücü, ne kadar aşağılayıcı ve ne kadar şeytanca.