@ismailsaymaz

Sendelerken 'tam isabet'

Sendelerken 'tam isabet'
Sendelerken 'tam isabet'
Diyarbakır'da kovaladığı genci kalbinden vuran polis, benzer olaylardaki 'bilinen' ifadeyi verdi: Sendeleyip düştüm, silahım ateş aldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır ’da, Özgür Arda adlı genci arkasından ateş edip kalbinden vurarak öldüren polis memuru Mehmet Fatih Korkmaz “Sendeleyip yere düştüm; silahım ateş aldı” diye savunma yaptı. Daha önce de İzmir’de Baran Tursun’u, Aydın’da Mahir Zorbey Demirkaya’yı ve Antalya’da Çağdaş Gemik’i kafasından vuran polis memurları aynı savunmaya başvurmuştu. Polis Korkmaz, “Arda elindeki tabancayı doğrulttu”derken kovalamaca anını gösteren görüntülerde ise gencin elinde silah bulunmadığı anlaşıldı.

Uyuşturucu ihbarı
Diyarbakır’da, geçen 22 Aralık’ta uyuşturucu ticareti yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçen polis güçleri, saat 19.30 sularında Suriçi’ne gitti. Altı-yedi kişilik bir grubun yanına yaklaşan polis kimlik kontrolü yaptı. Bu sırada 30 yaşındaki Özgür Arda koşmaya başladı. Arda’nın ardından polis Mehmet Fatih Korkmaz, Yusuf Kaya ve bir grup polis kovalamacaya katıldı. Hambeli Sokağı’na gelindiğinde Korkmaz’ın silahından çıkan mermi, Arda’nın sırtından girip kalbine saplandı. İnceleme sırasında bir polis, Arda’nın düştüğü sokaktaki tek katlı bir evin yerden 3.5 metre yüksekliğindeki damına çıkarak, içinde mermi bulunmayan bir kurusıkı silah buldu. Silah, Arda tarafından dama atılmış olabileceği iddiasıyla dosyaya konuldu.
Radikal’in ele geçirdiği soruşturma dosyasına göre polis memuru Korkmaz, tutuksuz yargılanmak üzere salıverildiği 5. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki sorgusunda ‘Arda’nın kovalamaca sırasında bir iki kez elini beline attığını, silah çıkarıp gösterdiğini fakat ateş etmediğini’ iddia etti. Silahı görünce uyarı için havaya bir el ateş ettiğini, sendeleyip yere düştüğünü ileri süren Korkmaz, “O sırada bir el silah sesi geldi. Bu silah sesinin benim tabancamdan mı, yoksa başka bir tabancadan mı geldiğini anlamadım. Benim silahım patlamış olabilir ancak kesinlikle şahsı hedef alarak ateş etmedim” dedi. Korkmaz’ın hemen arkasındaki polis Yusuf Kaya da Arda’nın elinde silah gördüğünü kaydederken, “Yaralanmadan önce herhangi bir yere attığını görmedim” diye konuştu. Aynı kovalamacaya katılan polislerden Erhan Arslan, Mustafa Atizler ve Ufuk Sarı ise Arda’da silah olmadığını kaydetti.

Görüntüler silahsız
Ayrıca Arda’nın vurulmasından önce kovalamaca sırasında çekilen kamera görüntülerinde, kurbanın elinde silah bulunmadığı ve elini beline götürmediği, yalnızca geriye dönüp baktığı anlaşılıyor. Korkmaz’ın da Arda’nın geriye dönüp baktığı an tetiğe bastığı görülüyor.


  http://www.radikal.com.tr/111545911154596

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SUÇ İŞLERLER - m.rozbilen

  Şahsı arkadan ve kalbinden vurup öldüren polis memuru hakkında inandırıcı ve yeterli soruşturma yapmayanlar suç işlerler.Kazaren bile olsa sonuçta bir ölüm olayı var ve bu savsaklanamaz.Dikkatsizlik ve tedbirsizlik,meslek ve sanaatta acemilik bile olsa yine de polis memurunun açığa alınması ve tedbiren tutuklanması gerekir.Bunu yapmayan savcı,hakim ve il emniyet müdürü ile vali suç işlemiş olurlar.Ha kılıfına uydurmak isteniyorsa bu yargılama içinde veya sonunda olabilir ancak.Kamuoyunu tatmin için polis memurunun mutlaka tutuklanması gerekir.Düşerken sendelenirken tabanca ateş aldı zırvalarından vazgeçilsin artık.Hepimizi salak yerine koyup beynimizle dalga geçilmesin lütfen.Bilen biri olarak iddia ediyorum,sendeleme sonucu bir tabanca ancak el tetikte iken ateş alır ve mermi paralel değil havaya gider.Bu gerekçe nedense hep kürtler için uygulanmaktadır.Ye mehmet ye.Bir yetkili çıkıp "ne oluyor" deme cesaret ve adaletini göstermelidir.

  KADERE BAK - m.rozbilen

  Kürtlerin kaderi kötü yazılmış neyleyelim.Oldum olası kapıları kırılıp ev basılırken,döveken söverken,aşağılarken zülum edilirken,yürü kürdo deyip süngülenirken,kurşunlanırken hapis cezası verilirken,çocuklarını cezaevlerine yatırıken cinsel tacize uğrarken,işkencenin alası reva görülürken,anadiliyle konuşup yazdı diye hapis cezasına çarpılırken ve linç kültürü uygulanırken neden zevkle icra ediliyor,haz duyuluyor acaba? Kürtler için ayrı ceza kanunu,ayrı uygulama,ayrı suç türleri üretilmiştir maalesef.Peki nasıl kardeş oluyoruz o zaman? Biz onları dağa çıkardık,başkası değil.Zannediliyorki zevk ve spor olsun diye dağa çıkılıyor.Ailesinden sevdiklerinden ayrı sefalet içinde ve her an ölüm rizki ile karşı karşıya olan bu insanlara,zorunuz ne? diye sorma tenezzülünde bile bulunmadık.Ancak aşağılamaktan,onurunu kırmaktan geri kalmadık.Her türlü kötülüğü onlar üzerinde denedik.Hak hukuk hiç bir zaman onlar için işlemedi.Dünya kamuoyundan çekinmesek ve korkmasak kim bilir daha neler düşüneceğiz? Artık yeter,1000 yıdır birlikte yaşıyoruz,ne alıp veremediğimiz var,kardeş kardeş geçinsek ne olur? Kürde illede Türksün demekten vazgeç.Kardeş iki halk birlikte yaşayabilir.

  bir tekerleme de benden savciya - politic

  halkin polisle olan davalari bu tekerlemeye ne cok benziyor degil mi sayin hakim ve savcilar? -Komşu, komşu ! -Hu, hu! -Oğlun geldi mi? -Geldi -Ne getirdi? -İnci, boncuk. -Kime, kime? -Sana, bana. -Başka kime? -Kara kediye -Kara kedi nerede? -Ağaca çıktı -Ağaç nerede? -Balta kesti -Balta nerede? -Suya düştü. -Su nerede? -İnek içti. -İnek nerede? -Dağa kaçtı. -Dağ nerede? -Yandı, bitti kül oldu

  Tesaduf - helinasi

  Varsayalim ki oyle oldu bizde inandik, niye koluna bacagina degmedide, kalbine hedef... Bunlar in hepsi tesaduf mu? Guldurmeyin lutfen...

  ... - myasin

  bunu ancak savcılar ve hakimler yer.hep mi hedefe denk gelir.hiç mi sekmez?

  Polis - beardfish

  Artık böyle olaylar kimsenin yanına kalmamalı. Suç işleyen kim olursa olsun cezasını çekmeli. Eskiye göre daha ilerdeyiz her Karakolda Kamera var. Ama bu yetmez. Daha çooook yol almalıyız. Polis Görev ve yetkisini bilmeli. Fakat bunu da ırka getirmeyin Arkadaşlar biz Batıda bu olayları çok yaşadık ve yaşıyoruz.