@ismailsaymaz

Sendika Başkanı Facebook paylaşımları nedeniyle görevden alındı

Sendika Başkanı Facebook paylaşımları nedeniyle görevden alındı
Sendika Başkanı Facebook paylaşımları nedeniyle görevden alındı
İnanç İlke Sendikası Genel Başkanı Özhan Uçan, Facebook'ta AKP'yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdiği iddiası ve bu şekilde siyasi faaliyette bulunduğu gerekçesiyle görevden alındı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İnanç İlke Sendikası Genel Başkanı Özhan Uçan, Facebook’ta AKP’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği iddiası ve bu şekilde siyasi faaliyette bulunduğu gerekçesiyle memurluktan atıldı. İstanbul Fatih Müftülüğü’nde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olarak görev yapan Uçan'ın soruşturma evrakına göre, Facebook adresinde seçim öncesinde “Bana bir tane, sadece bir tane iyi ya da kötü söyleyecek sözü olan bir aday gösterin, bunların alayı oksijen israfı” diye yazdı. Uçan ayrıca “Halkın tevhit bayrağını asmasına engel oldunuz! Allan ıslah etsin”, “İnsanlara sağdan soldan, önden arkadan yaklaşıyorsun, kin nefret fitne aşılıyorsun, artık vazgeç”, “Efendi hazretleri mitinge Necip Fazıl okuyarak başlamış”, “Harun olmaya geldiler, karun oldular” ve “Helal ile haramın seçimi bu seçim, rüşvete ve yolsuzluğa dur de” gibi paylaşımlarda bulundu.

Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanlığınca Uçan hakkında, Anayasa, Devlet Memurlar Kanunu ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 25. maddesine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle idari soruşturma başlatıldı. Bu soruşturma sonunda Uçan, 633 sayılı kanunun 25. maddesinde belirtilen “Personel, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez. Bu hareketleri tahkikatla sabit olanların hüküm uyarınca görevine son verilir” yasağı ihlal ettiği gerekçesiyle görevden alındı.