Sendika değiştirme baskısı isyan ettirdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce sendika değiştirmeye zorlandıkları iddiasıyla eylem yapan işçilere, polis cop ve biber gazı ile müdahale etti. Erzurum Belediyesi'nde de benzer iddialar var

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

 


KOCAELİ/ERZURUM - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin sendikalı işçileri sıkıntılı. Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası'na üye işçiler Hak-İş'e bağlı Hizmet İş Sendikası'na geçmeleri için baskı gördüklerini iddia ediyor. AKP'li belediyenin işçileri işten atmakla tehdit ettiği ve görevleri dışında işlerde çalıştırdığı ileri sürülüyor. Yaklaşık iki aydır protestolarını sürdüren işçiler yine eylemdeydi. İşçilere diğer illerden gelen Belediye-İş Sendikası temsilcileri de destek verdi. Yaklaşık 2 bin kişi, baskıları protesto etmek için belediye binasına yürüdü.


Kabul edilmediler


Belediye başkanı ve meclis üyeleri ile görüşmek isteyen işçiler, kabul edilmeyince belediye binasına girmeye çalıştı.  Polis işçilere cop ve biber gazıyla müdahale etti. Çıkan arbedede 2 işçi ile bir polis memuru yaralandı.  Polise taş atan işçiler, caddeyi de trafiğe kapattı. Uzun süre devam eden gerginlik takviye ekiplerin gelmesiyle sona erdi.


Erzurum'da da aynı iddialar var


İşçilerin sendika değiştirmeye zorlandıkları iddiası, AKP'nin bir başka belediyesi Erzurum'da da gündeme getirildi. İşçiler, Belediye Başkanı Ahmet Küçükler hakkında suç duyurusunda bulunacakları açıkladı. (CNNTÜRK)