Sendika: Kâr edebilir

Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan, ÖİB Başkan Yardımcısı ve SEKA Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Destan'ın açıklamalarına tepki gösterdi.

İZMİT - Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan, ÖİB Başkan Yardımcısı ve SEKA Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Destan'ın açıklamalarına tepki gösterdi. SEKA'nın zararlarının olduğundan çok daha fazla gösterildiğini anlatan Alşan, "SEKA yatırım yapılmadığı için yıllardır zarar ediyor. Örneğin Silifke'deki SEKA fabrikası 23 aydır çalışmıyor, ama işçilere maaş veriliyor. Yıllardır bu gibi uygulamalar var. Böyle bir organizasyonsuzlukta işletme tabii ki zarar eder" dedi.
Zararın gösterilenden çok daha düşük olduğunu öne süren Alşan, "İşçilerin aylık maliyeti 3 bin değil 1.8 bin YTL'dir. İşçilerin kıdem tazminatları da 50 bin YTL olarak duyuruluyor. Bunun da aslı yok. Daha önce binlerce insanı emekli ettiler, tazminatlarını da zarar olarak gösteriyorlar" diye konuştu. Fabrikanın teknolojik olarak eskidiği açıklamalarına karşı Alşan şunları söyledi: "Türkiye'deki en büyük özel işletmelerin kullandığı makineler, SEKA'nın makinelerinden çok daha eski. SEKA Genel Müdürlüğü'nün yakın zamanda hazırladığı raporlarda, SEKA'nın 5.8 mil-yon dolarlık bir yatırımla kâr eden bir kurum haline geleceği anlatılıyor. Şimdi '20 milyon dolar gerekli' diyorlar. Biz fabrikanın 5.8 milyon dolar yatırımla çok kısa sürede şahlanacağını biliyoruz. Fabrikada bu altyapı var."


    http://www.radikal.com.tr/7360787360780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.