Sendikacıya kolaylık

Başbakan Tayyip Erdoğan, kamudaki sendika yöneticilerine çalışma kolaylığı sağlayan bir genelge yayımladı. Kamu İşveren Kurulu ile memur sendikalarının temsilcilerinden oluşan komisyonun üzerinde uzlaştığı genelgede şu noktalar yer aldı...

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, kamudaki sendika yöneticilerine çalışma kolaylığı sağlayan bir genelge yayımladı. Kamu İşveren Kurulu ile memur sendikalarının temsilcilerinden oluşan komisyonun üzerinde uzlaştığı genelgede şu noktalar yer aldı:
Gösteri kolaylığı: Sendika temsilcilerinin yürüttükleri sendikal faaliyetler kapsamında yapacakları basın açıklamaları için disiplin soruşturması açılmayacak. Sendikaların Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri çerçevesinde düzenleyecekleri toplantı ve gösterilerde kolaylık sağlanacak.
Hamile ve anneler: Kadın memurlara hamileliklerinin 26. haftasından itibaren ve doğumdan sonra bir yıl gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmeyecek.
Sigara odası: Kamu kurum ve kuruluşları, sigara içenler için ayrı yerler tahsis edecek.
Uzaklaştırma: Kamu görevlisi hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri, ancak ilgili personelin yürüttüğü görevin yürütülen soruşturmayı etkileyeceği yönünde güçlü bir ihtimal bulunması halinde uygulanacak.
İdari izin: Sendikaların kurul toplantılarına katılacak yetkili ve delegeler, kamu hizmetini aksatmamak koşuluyla toplantı süresince idari izinli sayılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7480667480660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.