Sendikacıya merak cezası

Sendikacıya merak cezası
Sendikacıya merak cezası
KESK üyesi sendikacının, arkadaşları hakkında açılan soruşturmaya ilişkin merakı suç sayıldı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Bursa Adalet Komisyonu, KESK üyeleri hakkındaki soruşturmanın tamamlanıp tamamlanmadığını soran adliye çalışanına yer değiştirme cezası verdi.

TMK 10. Madde ile görevli Bursa Cumhuriyet Başsavcıvekiliğince geçen Nisan ayında KESK üyelerine “örgüt üyeliği” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Mustafa Tuna isimli Eğitimsen üyesi de tutuklandı. Tuna’nın tutukluluk hali devam ederken, yakını olan Emekli Filiz Subaşı, yakın arkadaşı olan ve Bursa 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yazı işleri müdürü olarak görev yapan KESK üyesi Zübeyde Aydın’a “iddianamenin tamamlanıp tamamlanmadığını” sordu. Aydın da “insani bir görev olarak”, soruşturmayı sürdüren TMK 10. Madde ile görevli savcılığın kalemini arayarak, “KESK’lilere yönelik davanın açılıp açılmadığını” sordu.

Yer değiştirme cezası
Ancak, telefonun diğer ucundaki görevli, bu konuda bilgi veremeyeceğini belirtti. Bu telefon görüşmesinin ardından Zübeyde Aydın hakkında önce tutanak tutuldu ardından Bursa Adalet Komisyonu tarafından hakkında soruşturma başlatıldı. Yapılan soruşturma sonucunda Aydın’a yer değiştirme cezası verildi. Adalet Komisyonun kararın gerekçesinde ilginç değerlendirmelere yer verildi.

Memura yakışmazmış
Kararda, Aydın’ın soruşturma dosyasında bilgi almasının “memuriyet sıfatı ile bağdaşmayacak” davranış olarak nitelendirildi. Kararda, Aydın’ın eyleminin insani bir görev olarak tanımlanmayacağına vurgu yapılarak “bu eylemin basiretli bir yöneticinin özellikle bir ceza mahkemesinde yazı işleri müdürü olarak görev yapan bir kimsenin işin özelliğini ve gizlilik ilkesini bilmesi gerekmektedir. Kaldı ki bilgi alınmak istenen soruşturma konusunun DHKP-C adıyla anılan bir silahlı terör örgütü davası olduğu, adı geçen personelin bu davanın içeriğini, yargılanmakta olanların arasında da kendisi gibi sendika yöneticisi olan kişilerin bulunduğu bilmesi gerekmektedir.”
Merak da suç
Aydın avukatı Duygu Demirel aracılığıyla, yer değiştirme cezasının durdurulması için Adalet Bakanlığına başvurdu. Başvuruda sendikacılar üzerindeki baskıların bu dönemde zirve yaptığı savunularak şöyle denildi: 

“Kamu emekçileri ve Sendikamız üye ve yöneticileri üzerinde baskılar yaşanan bu son olayla iyice pekişmiş, eylem değil yalnızca ‘merak’ bile suç sayılır hale gelmiştir. Demokrasisinden, sendikal hak ve özgürlüklerden, emekten, mücadeleden, adaletten söz etmek veya ‘merak etmek’ artık suç sayılmakta ve sendikamız üye ve yöneticileri en hafif haliyle soruşturma ve sürgün yaptırımına maruz bırakılmaktadırlar. Şube Yöneticimizin görev yeri değişikliği işleminden vazgeçilmesini talep etmekteyiz'