Sendikadan grevdeki gazetecilere destek

Sendikadan grevdeki gazetecilere destek
Sendikadan grevdeki gazetecilere destek

TGS Başkanı Ercan İpekçi de Beyoğlu'nda konuşma yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası'na (TGS) üye 10 Turkuvaz çalışanının 79 gündür süren grevine destek amacıyla Beyoğlu'nda yürüyüş düzenlendi
İSTANBUL - Taksim tramvay durağında toplanan TGS üyeleri, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı Arne König, Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Sanatçı ve Basın Yayın Sendikası (VERDİ) temsilcileri ile gazeteciler, sloganlar eşliğinde Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Burada grevdekiler adına konuşan Uğur Güç, Turkuvaz çalışanları olarak 13 şubatta başlattıkları grevin 79. gününü geride bıraktığını belirterek, grevin hemen ardından işten çıkarılanlara yenilerinin eklendiğini, bu gelişmelerin, örgütlenme hakkını savunmak ve greve çıkmakla ne kadar doğru yapıldığını gösterdiğini söyledi.


EFJ Başkanı König de dün 1 Mayısta, çalışanların büyük bir zafer kutladığını ifade ederek, küresel krizden tüm dünyada olduğu gibi Avrupa’da da gazetecilerin etkilendiğini dile getirdi. Avrupa’da 260 bin gazetecinin sendika üyesi olduğunu ifade eden König, "Türkiye’de hükümet mevcut yasalarla yoluna devam edemez. Türkiye, AB üyesi olmak istiyorsa sendika yasalarını değiştirmek zorundadır. Ülkelerimize geri döndüğümüzde, buradaki 1 Mayıs’ı ve grevdeki gazetecilerin hikayelerini anlatacağız. Kuracağımız dayanışma ile ileriye doğru yol alacağız" dedi.


TGS BAŞKANI İPEKÇİ


TGS Başkanı Ercan İpekçi ise 79 gündür devam eden grevin, uluslararası dayanışmaya açıldığını belirterek, "Bu grevin başarısı, gazetecilerin işçi sınıfıyla ve dünya işçileriyle dayanışmasıyla gelecek" dedi.


Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinden yürüyüşe destek amacıyla gelen VERDİ temsilcileri adına konuşan Martin Nees de sendikal örgütlenmenin insan hakkı olduğuna işaret ederek, Türkiye’de bu alanda yaşanan sorunları, ülkesinde hükümetin gündemine getireceklerini söyledi.


Bu arada, İstiklal Caddesi’ndeki yürüyüş boyunca vatandaşlara grevin 79. günü gazetesi dağıtıldı.