Sendikalar '1 Mayıs'ta Taksim' dedi

Sendikalar '1 Mayıs'ta Taksim' dedi
Sendikalar '1 Mayıs'ta Taksim' dedi
Üç büyük işçi-memur konfederasyonu DİSK, KESK ve Türk-İş 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlama kararı aldı. Bu üç federasyona, TMMOB, TTB, TEB gibi meslek oda ve kuruluşları ile çok sayıda sol parti ve grubun da katılması bekleniyor.

Radikal.com.tr - "Taksim'de 1 Mayıs" tartışmaları iki yıl aradan sonra geri dönecek gibi... Kanlı 1977 1 Mayıs'ından sonra kutlamalara kapatılan ve uzun yıllar gerilim konusu olduktan sonra iki yıldır yeniden görkemli 1 Mayıs kutlamalarına sahne olan Taksim Meydanı için sendikalar ısrarlı. Üç büyük konfederasyon DİSK, KESK ve Türk- İş ile Türk Tabipler Birliği, 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlama kararı aldı. Bu üç federasyona, TMMOB, TEB gibi meslek oda ve kuruluşları ile çok sayıda sol parti ve grubun da katılması bekleniyor.

KESK, DİSK, Türk-İş ve Türk Tabipleri Birliği'nden oluşan "1 Mayıs Tertip Komitesi", Taksim'de basın açıklaması yaptı. Tertip komitesi adına konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Bu yıl da çağrıcı ve katılımcı örgütler olarak 1 Mayıs'ı İstanbul 'da, Taksim 1 Mayıs alanında kutlayacağız. Taksim 1 Mayıs alanının, simgesel ve demokrasi mücadelesi açısından önemi bilinmektedir" dedi.


TKP ise daha önce bir açıklama yaparak bu yılki 1 Mayıs kutlamalarını Kadıköy'de yapacaklarını duyurmuştu. 

İçişleri Bakanı Muammer Güler inşaat çalışmaları nedeniyle 1 Mayıs kutlamalarının bu yıl Taksim’de olmayacağını açıklamıştı. 


  http://www.radikal.com.tr/113103511310355

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ????? - _SHU_

  sendikaların işçi emekçi insaların haklarını gözetmek gibi bir çaba içerisinde olduğuna inanmıyorum ne genelgeler ne yönetmelikler ne kanunlar çıktı hangi sendikayı meydanda gördük. iş bir mayıs şovuna dönüştüğü zaman hepsi meydanda neden kadıköyde değil işçiye emekçiye ulaşmanın yolu inşaat nedeniyle yasaklı olan bölgede kutlama yapıp şova dönüştürmek değildir. önceki yıllarda 1 mayısı kutlamak yasaktı taksimde toplamanın bir anlamı birlik ve beraberliği sağlamaktı ama şimdi bir mayıs serbest neden seslerini engelsiz bir alanda işçiye emekçiye duyurmaya çalışmıyorlarki. bu şekilde seslerini sadece biber gazından bıkmış hükümete muhalefet insanlara duyururlar işçinin emekçinin yararına olacak bir açıklanın tam tersine siyasi bir protesto niteliği taşıyacaktır. öncelikle işçiye emekçiye memura engel teşkil eden emeklerini sömüren kanun ve yönetmelikler için yasaklı yürüyüşler yapın 0 zaman bütün işçiler emekçiler arkanızda biter. ben bir emekçi olarak sendikaları tanımıyorum. benim aleyhime birçok yönetmelik genelge ve kanun çıktı sendikalar meydanda yoktu yada itiraz eden bir sendika

  işçi düşmanlığı - kaşınan adam

  Nedir bunların işçi düşmanlığı .Dünkü gazetelere bakıyorum bu ülkede Ermeniler bile 24 nisan nedeniyle Taksime gidip anma günlerini kutlarken bu ülkenin işçisine düşman muamelesi yapılıyor.

  biz emekçilerin ahlakı - sabahattinali

  spartacüsten bugüne biz kölelelerin marabaların işçilerin ahlakı diye bir şey olmadı bize ahlak diye enjekte edilen hep efendilerin ahlakıydı. siz 1 mayıslarda patronların flamasını gördünüzmü.ben hiç görmedim ama vatan millet hamaset cumhuriyet mitinglerinde milyonlarca emekçi gördüm..cumhuriyet ucuz ekmek kuyruklarında beklemekse açlıktan soğuktan tir tir beklemekse işsizlikse asit kuyularında sessizce gömülmekse kin nefretse o cumhuriyet sizin olsun efendiler insanlığımdabana kalsın.

  sendikalar,demokrasi ve hırsızlar - A.D

  bir kere sendikalarda hiç bir şekilde asşağıdan yukarıya doğru demokratik bir şekilde seçimler yapılmamaktadır.sendikaların mal varlıkları demokratik bir şekilde üyeleri tarafından denetlenmemektedir.sendikalar üyelerinin sınf bilinçine ulaşmasına ve demokratik haklarının korunmasında işçilerle beraber olmamaktadır.sendikada görev yapanlar inanılmaz üçretler almaktadırlar.yaptıkları harçamalar hiç bir surette denetlenmemektedir.emekçi snıfı sadeçe 1 mayıslarda akıllarına gelmektedir.onuda davul zurnalarla halaylarla sirke dönüştürerek magainleştirmektedirler.oysa 1 mayıs bir yemin etme,ant içme günü olmalıdır.demokrasi,eşit paylaşım ve özgürlükler için.

  nostaljik pehlivan - nehirdeniz

  Her şey değişiyor ne ki, bizim emekçi algımız değişmiyor. İşte örnek: Bileklerinden zincirlenmiş, bıyıklı Kırkpınar pehlivanına benzeyen iri yapılı genç erkek. Yetmişli yıllardan bu yana neler değişti, neler yaşandı anımsayın: Sovyet sosyalizmi çöktü, Çin'deki biçim değiştirdi, Avrupa'dakiler yerine yenisini koyamadılar, vs. Hızlı teknolojik gelişim emeğin tanımını bir hayli dönüştürdü, bu süreçte kadına bakış açısı değişti,vs. Gelgelelim, her 1 Mayıslarda olduğu gibi bizim nostaljik pehlivan meydanlarda arz-ı endam edecek.