Sendikalar: OKS'de suç Çelik'in

Radikal'in ortaya çıkardığı Ortaöğretim Kurumları Sınavı'ndaki (OKS) skandalla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i sorumlu tutan sendikalar açıklamalarını sertleştiriyor.

ANKARA - Radikal'in ortaya çıkardığı Ortaöğretim Kurumları Sınavı'ndaki (OKS) skandalla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i sorumlu tutan sendikalar açıklamalarını sertleştiriyor. Eğitim-Sen 2007 OKS'nin başlı başına bir skandal olduğunu ve bu skandalın öncelikli sorumlusu olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın görülmesi gerektiğini belirtirken Türk-Eğitim-Sen de Çelik hakkında suç duyurusunda bulundu.
Diploma notları sisteme yanlış girildiği için yüzlerce aileyi tedirgin eden skandalla ilgili Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer bir basın toplantısı düzenledi. Puanı yanlış hesaplanan öğrenci sayısının şimdilik 477 olduğunu söyleyen Dinçer, bakanlığın sınav sonuçlarına itiraz etmek isteyen öğrencilerden bankaya 10 YTL yatırmalarını istemesini eleştirdi.
Bir iddia daha
"Bu yıl ilköğretim başarı puanının hesaplanmasından vazgeçilmelidir. Bu başlı başına eşitsizliktir. Ya tamamen kaldırılmalıdır ya da ilköğretim başarı puanı yeniden hesaplanmalıdır" diyen Dinçer, son çözüm olarak sınavın tekrar yapılması gerektiğini söyledi. Dinçer, kendilerini arayan bir velinin, "Sınav kâğıtlarının kalitesi düşük. Çocuğum önceden işaretlediği ancak daha sonra sildiği bir cevap doğru olmasına karşın, optik okuyucu silinen cevabı okumuş. Bu durumdan dolayı birkaç soru yanlış olarak değerlendirildi" iddiasında bulunduğunu dile getirdi. İddiada bulunan Ömer Berker Bozdağ adlı öğrencinin velisinin konuyu bir dilekçeyle MEB Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) Genel Müdürlüğü'ne bildirdiğini söyleyen Dinçer, bu durum karşısında sınavın geçersiz sayılabileceğini öne sürdü. EĞİTEK Genel Müdürü Nizami Aktürk de "Türkiye'de bu kâğıtları üreten bir tek firma var, ÖSYM de biz de aynı yerden bu kâğıtları temin ediyoruz. Bu iddia yerinde değildir. Ancak bize yapılan itiraz başvurusu elbette değerlendirmeye alınacaktır" dedi.
Puanın yanlış hesaplandığını düşünen velilerin bakanlığa başvurmasını isteyen Dinçer, "Düzeltme yapılmadığı takdirde yargıya başvurmaları gerekir. Biz sendika olarak her veliye destek vermeye hazırız" dedi.
Türk Eğitim-Sen ise skandalı yargıya taşıdı. Ankara Adalet Sarayı'na giden Genel Sekreter İsmail Koncuk "Milli Eğitim Bakanlığı'nı gayri ciddi bir kurum durumuna düşüren Çelik derhal istifa etmelidir" dedi. Koncuk, Çelik'in, "Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama, (TCK 301) görevi kötüye kullanma ve savsaklama" suçlarından cezalandırılmasını istedi.