Sendikalar yürütülmedi

Gezi Parkı’na müdahalenin ardından bırakma kararı alan sendikaların yürüyüşü, İstanbul ve Ankara ’da polis tarafından engellendi.
Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB üye ve yöneticilerinin buluşma noktası Kolej Kavşağı oldu. Saat 12.00’den itibaren toplanmaya başlayan eylemciler davullar eşliğinde halaylar çekti. Buradan Kızılay’a yürümek isteyen yaklaşık 3 bin kişiye polis izin vermedi. Mithatpaşa Köprüsü altında beş TOMA ve Çevik Kuvvet ekipleriyle barikat kurulurken polis “Aranızda polise saldırmak isteyen gruplar var. Açıklamanızı yapın ve dağılın” uyarısı yaptı. DİSK Başkanı Kani Beko ile emniyet amirlerinin yaptığı görüşme sonucunda eylemcilerin 100 metre yürüyüş yaparak açıklamalarını Ziya Gökalp Caddesi’nde gerçekleştirmeleri için uzlaşıldı. Eylemciler yürüyüşün ardından polis müdahalelerinde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. 

Tünel’de oturma eylemi 
İş bırakma eylemleri yapan DİSK ve KESK, İstanbul’da da Taksim’e yürüyüş kararı almıştı. DİSK, Şişli’deki genel merkezi önünde saat 16.00’da toplanırken, KESK üyeleri de aynı saatte Beyoğlu Tünel Meydanı’nda bir araya geldi. Taksim Meydanı’na yürüyüşe geçen DİSK ve KESK kortejlerinin önü polis tarafından kesildi. Polisin müdahale uyarısı üzerine bir süre oturma eylemi yapan KESK ve DİSK yürüşlerine son verme kararı aldı. Konfederasyonların üyeleri dağılırken kortejlerde yer alan bazı gruplar yürüyüşe devam kararı verdi. Beyoğlu Tünel ve Osmanbey’de bu gruplar ile polis arasında kovalamaca yaşandı.
Birçok kentte grev ve gösteriler yaşanırken İzmir ’de de DÝSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin çaðrýsýyla iþ býrakan bazý sendikalarýn üyeleri, Basmane’den Konak Meydaný’na sloganlar eşliğinde yürüdü.İSTANBUL-ANKARA / RADİKAL