Sendikalardan DHKP-C operasyonlarına tepki: Bizimle alakaları yok

Sendikalardan DHKP-C operasyonlarına tepki: Bizimle alakaları yok
Sendikalardan DHKP-C operasyonlarına tepki: Bizimle alakaları yok

Polis Liman-İş sendikasına kapıları kırarak girdi

Liman-İş sendikası ve Genel-İş sendikası bu sabah düzenlenen operasyonlarda sendika binalarında yapılan aramalarla ilgili bir açıklama yaparak olaylarla ilgileri olmadığını açıkladı.

ANKARA – Ankara polisinin bu sabah 21 noktada gerçekleştirdiği operasyonun ardından Liman- İş Sendikası Başkanı Önder Avcı bir açıklama yaptı.

DHKP-C'ye yönelik başlatılan operasyon kapsamında Liman-İş'te arama yapıldığını belirten avcı, operasyondan apartman görevlisinin bilgisiyle saat 06.30'dan haberdar olduklarını söyledi. Avcı, şöyle devam etti:

"Geldiğimizde iş işten geçmişti. Kapıları kırmışlar, parmak izi araması ve kişi araması yaptıklarını söylediler. Bize bildirmiş olsalardı binanın iki yıllık kamera kayıtları var, kendilerine bunları verirdik. Hatta bilgi vermiş olsalardı gereken neyse her türlü konuda yardımcı olurduk. Burası bir sendika, yapılanlar hoş ve doğru bir şey değil. Böyle bir operasyon böyle bir sendikaya yapılmamalıydı. Burası bir işçi kurumu. Bu kurum zan altında bırakılmamalıydı. Hasan Biber denilen şahıs eski genel başkanımızdır. 1999 yılında seçimi kaybetmiştir. 1999 yılından bu yana kendisini ne görürüz ne tanırız ne de biliriz. Kurumumuza adım atmış değil. Yapılanları doğru bulmuyoruz. Gereği neyse zararımızın, ziyanımızın ve psikolojik anlamda sendikanın ismi çok kötü biçimde lanse edildi, düzeltilmesi konusunda İçişleri Bakanlığından gerekli ilgi ve alakayı bekliyoruz."

Sendika genel merkezinin giriş kapısı ile muhasebe odasının kapısının kırıldığına işaret eden Avcı, şunları kaydetti:

"Burası da muhasebe odası. Arşivimiz, evraklarımız burada durur. Hasan Biber'in de dosyası mutlaka vardır. Ona dahi dokunmamışlar. Kapıyı kırmışlar, içeride parmak izi araması yapmışlar, ondan sonra hiçbir şey yok. Günah değil mi? Buranın anahtarı var bizde, söyleseler açardık. Bizim kimseden sakladığımız, gizlediğimiz bir şey yok. Biz, demokratik kitle örgütüyüz. Yapılanları şiddetle kınıyorum."

Avcı, sendika genel merkezinde sadece kişi ve parmak izi araması yapıldığını, herhangi bir gözaltı olmadığını bildirdi.

Daha önce Türk-İş'e bağlı olan Liman-İş Sendikası, şubat ayındaki olağanüstü genel kurulunda bir başka konfederasyona katılma yönünde karar almıştı.

LİMAN-İŞ SENDİKASI: OLUŞTURULAN OLUMSUZ İMAJ, MADDİ HASARDAN BÜYÜK
Öte yandan Liman-İş Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu sabah sendika genel merkezinde yapılan arama eleştirildi. Aramada, sendikanın bulunduğu binanın ana, daire girişi ve muhasebe bürosunun kapılarının kırıldığı ileri sürüldü.

Olay yerine gelen sendika yönetimine, 1992-1999 yılları arasında sendika genel başkanlığı görevi yapmış Hasan Biber'in arandığının söylendiği belirtilen açıklamada, 1999'dan beri Biber'in sendika ile ilişkisinin kalmadığı vurgulandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu baskınla sendikamız, kamuoyu nezdinde zan altında bırakılmıştır. Sendikamız hakkında oluşturulan bu olumsuz imaj, sebep olunan maddi hasardan büyüktür. Baskında bütün binada parmak izi araması yapılmış ancak herhangi evrak veya bilgisayar kaydı alınmamış, gözaltı olmamıştır. Aramaya ilişkin tutanak düzenlenmiş, yöneticilerimize imzalatılmış ancak talebimize rağmen bir sureti tarafımıza verilmemiştir.

Bu keyfi ve habersiz aramadan dolayı sendikamız zor durumda kalmıştır. Liman-İş Sendikası, işçilerin hak ve çıkarlarını korumak amacıyla mücadele eden bir demokratik kitle örgütüdür. Sanki bir suç örgütüymüş gibi bir tablo yaratılarak basılması, son zamanlarda sendikalar üzerinde oynanan oyunların bir parçası olduğunu düşündürmektedir."

GENEL-İŞ SENDİKASI: SENDİKAMIZLA ALAKALARI YOKTUR
Genel-İş Sendikası'nın Örgütlenme Dairesi Başkanı Remzi Çalışkan ise yaptığı açıklamada, "Bizim kurumsal yapımızla, kurumsal işleyişimizle Genel-İş Sendikası'nın kurumsal varlığıyla, aranan şahısların herhangi bir ilişkisi, alakası yoktur" dedi.

Çalışkan, sendika genel merkezindeki arama devam ederken, sendikanın bulunduğu işhanın önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sendikalarının genel merkezine saat 06.00'da polis tarafından operasyon düzenlendiğini, genel merkez ve sosyal tesiste arama yapıldığı belirten Çalışkan, operasyonun hukuksuz olduğunu, polisin odaların kapılarını kırarak içeri girdiğini ileri sürdü.

Polisin kendilerine operasyonun gerekçesinin, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yapılan saldırıların şüphelilerinin aranmasıyla ilgili olduğunu söylediğini kaydeden Çalışkan, "Bizim kurumsal yapımızla, kurumsal işleyişimizle Genel-İş Sendikasının kurumsal varlığıyla aranan şahısların herhangi bir ilişkisi, alakası yoktur. Sendika, emek mücadelesi veriyoruz. Ancak bizi bu tür olaylarla ilişkilendirmek doğru değildir. Bunu bir saldırı olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.

Sendika genel merkezinde aramanın devam ettiğin belirten Çalışkan, genel merkezden şu ana kadar herhangi gözaltı olmadığını söyledi.

Ankara'da 21 adrese DHKP-C baskını


  http://www.radikal.com.tr/112656411265646

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PEK İLERİ DEMOKRATİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ - UYİ35

  Anlaşılan sendikacılar yeni ileri demokratik sistemimize henüz alışamamış. Haklarını sayalım: 1) Suçsuzluğunu ispat edene kadar suçlusun ve tutuklu yargılanma hakkına sahipsin, 2) Avukat tutma hakkına sahipsin ama avukatının seninki gibi davalarla ne kadar ilgilendiği hükûmet tarafından sorgulanabilir ve gerekli görüldüğünde fazla muhalif bulunan avukatlar gözaltına alınabilir, 3) Her şey aleyhinde delil olarak kullanılabilir, 4) Lehine olabilecek deliller görmezden gelinebilir, 5) Dosyanda aleyhine deliller sehven belirebilir, 6) Medya yoluyla mahremiyetini ihlal edecek şekilde özel telefon konuşmaların veya iletilerin ifşa edilerek itibarın (sehven) zedelenebilir.

  çelik kapıcı geldi - DevriM19171917

  haberde yazmıyor kaç çelik kapı varmış 2 katlı idil kültür merkezine 7 çelik kapı sığdıran polis koca iş hanında 20 .30 çelik kapı bulmalıydı ...

  polisin ve AKP'nin amacı çok açık... - bırıncı

  polisin ve AKP'nin amacı çok açık: bu baskınları özellikle bu şekilde yapıyorlar ki, sendika vs. gibi sol tandanslı hak arayan örgütlere, terör örgütü gibi izlenim verdirmeye çalışıyorlar... bu tip örgütlerin sol görüşlü olduğu ve AKP ile polise mesafeli olduğu açık. onun için bu şekilde haber vermeden, apar topar baskın yapıp "çamur at izi kalsın" siyaseti uyguluyorlar. amaç, baskında birilerini bulmaktan ziyade bu tip teşkilatların kurumsal kimliklerini karalamak..

  Nasıl ilgin yokmuş? - yakamoz42

  Adam senin sendikandan mersin il başkanlığı yapmış,kıvırmayın nasıl ilgin yokmuş?

  olur mu - keryil

  siz kapiyi acip buyur etseniz "saf titanyumdan yapilmis 120 kapidan gectik, retina taramali kilitler var, kapida da iki tane devrimci ejderha nobet tutuyormus" filan nasil diyecekler? polis operasyon yapmak istemis iste, size mi soracak? kapiyi kirmadiktan, sabahin korunda herkesi panik etmedikten, esyalara zarar vermedikten, operasyon duzenlenmesini duzenlenen operasyona gerekce yapmadiktan ("ates olmayan yerden duman cikmaz, hem neden celik kapilari var o zaman, bize niye operasyon duzenlenmiyor o zaman demek ki bir sebebi var" vs.) sonra ne eglencesi kalir ki?

  Emek Düşmanları - anaximenes

  sadece çalışma hayatını kölelik koşullarına taşıyan yasalar çıkarmakla yetinmiyor. Bir yandan da emeğin örgütlerine saldırıyor. Aklı sıra onları itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Ancak itibarsızlaşan kim gerçekte..