Sendikaya otomatik silahlarla saldırı!

Sendikaya otomatik silahlarla saldırı!
Sendikaya otomatik silahlarla saldırı!
Ankara'da Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Merkezi'ne silahlı saldırı gerçekleştirildi. İlk bilgilere göre saldırıda 4 kişi yaralandı. Polis, kaçan saldırganları kısa sürede yakalayarak gözaltına aldı

ANKARA - Kızılay'da bulunan Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Merkezi'ne otomobille gelen kimliği belirsiz kişiler silahlı saldırı gerçekleştirdi. Saldırganlar binaya girerek ateş açtı. İlk bilgilere göre saldırıda 4 kişi yaralandı. Saldırganlar daha sonra olay yerinden hızla uzaklaştı. Olayın ardından saldırının meydana geldiği Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Merkezi'ne çok sayıda ambulans ve polis ekibi sevk edildi. Saldırı sırasında binanın giriş bölümündeki camları ile bina önündeki otomobillerin camları kırıldı. Yaralılar, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından bölgedeki en yakın hastanelere kaldırıldı. Polis ekipleri, saldırıdan sonra kaçan saldırganları kısa sürede yakalayarak gözaltına aldı. Saldırının nedeninin Türkiye Haber-İş Sendikası'nda yapılan seçimlerde kaybeden tarafların sendikaya girmelerine izin verilmemesinden dolayı kaynaklandığı iddia edildi. 

 

 

HABER-İŞ: BURASI DAĞ BAŞI DEĞİL

Haber-İş Sendikası Başkanı Veli Solak saldırı hakkında yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: " Bugün burada tatsız bir hadise yaşanmıştır. Bu hadisenin yaşanmasının müsebbihi geçmiş yönetimde bulunan Salih Taşdemir'dir. Eşrafını ve akrabalarını toplayıp sendikamızın camını, penceresini, kapısını her tarafını darma duman etmiş, silahlı yaralamaya girmiş, bir arkadaşımız ayağından yaralanmış, üç arkadaşımız hastanede tedavi görüyor. Biz kanun ne emrediyorsa onu yapıyoruz. Burası dağ başı değil. Saat 11 civarlarında, ellerinde sopalı 100 kişilik bir grup hain bir saldırı gerçekleştirmiştir. Bu olayı şiddetle kınıyoruz. Yasalar gereğince bir yıl ceza alan, verilmiş olan mahkeme kararına riayet etmeyen, burayı dağbaşı sqnan, yasalara saygı duymayan 100 kişilik bir grubun yaptığı pisliktir bu. Bunu lanetliyoruz, emek böyle olmamalı diyoruz. Bu insanlatın içbiri mensubu olduğumuz teşkilatın üyesi değildir."
KABLO KESME OLAYINDAN SONRA UZAKLAŞTIRILDI

Gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Solak, sendika içinden de saldırıya karşılık verilip verilmediğinin sorulması üzerine, "Buradaki çalışan arkadaşlarımız, sendikanın çalışanlaıodır. Biz dışarıdan adam getirmedik. Yalan söylüyorlar. Haklı davası olan bir insan arkasında 100 kişiyle gelmez" dedi. Taşdemir'in sendikaya dönmesi için mahkeme kararı olduğu ve hayatından şüphe ettiği için Emniyet'e dilekçe verdiği iddiasının hatırlatılsn Solak, "Yok efendim. Çalışma Bakanlığı sadece bize bir tavsiye mektubu gönderdi. Sadece o. Biz mahkeme kararını getirin başlayın diyoruz. Kimin kimi tehdit ettiği belli. İnsan kendi hanesine, iş yerine zarar verir mi?" dedi. Solak, Taşdemir'in sendikadan uzaklaştırılma gerekçesini ise, şöyle açıkladı: "2007 yılında Türk Telekom'un eyleminde kablo kesme olayı oldu. Emniyet bunun üzerine suç üstü yaptı ve ondan dolayı ceza aldı." (Radikal, dha)