@ismailsaymaz

Şenel Hanım'ın gözü aydın: Beraat etti

Şenel Hanım'ın gözü aydın: Beraat etti
Şenel Hanım'ın gözü aydın: Beraat etti
Gitmediği Samsun'da katılmadığı eylemde isim benzerliği nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla yargılanan Şenel Çelik  beraat etti. Çelik, Kemer'de tatil yaparken gözaltına alınmıştı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Hiç gitmediği Samsun’da, katılmadığı bir yürüyüşten ötürü “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılanan Şenel Çelik, nihayet beraat etti. Bir isim karışıklığı nedeniyle hakkında dava açılan 60 yaşındaki, tatil için gittiği Kemer’de otel odasında gözaltına alınmıştı.  

Şelik’in 16 kişiyle birlikte yargılandığı davanın ilk duruşması, Samsun 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, geçen 17 Eylül’de görüldü. Diğer sanıklar eylem katıldıklarını, pankart taşıyıp slogan attıklarını belirtirken, Çelik’in avukatı ise müvekkilinin Samsun’a hiç gitmediğini ve kimlikler karıştırıldığı için hakkında yanlışlıkla dava açıldığını söyledi. Mahkeme de duruşma sonunda dosyayı ayırdı. Aynı gün görülen duruşmada, “yüklenen suçun sanık tarafından işlenmediği” için beraata karar verildi.

TATİLDE GÖZALTINA ALINDI    

Samsun’un İlkadım ilçesinde 20 Aralık 2014’te toplanan Birleşik Haziran Hareketi’nin (BHH) organize ettiği yürüyüşte dört kişinin “Hem hırsız, hem katil  Tayyip Erdoğan ” diye slogan attığı, 12 kişinin ise “Hırsızı, katili, yobazı kovala” yazısı bulunan, Erdoğan’ın karikatürize edildiği dövizleri taşıdığı  iddia  edilmişti. Samsun Emniyeti’nin iddiasına göre 12 kişiden biri 60 yaşındaki Şenel Çelik’ti. İfadesi alınan 16 şüpheli, hakaret kastıyla hareket etmediklerini vurgularken, Çelik’in ifadesi alınamamıştı. İddianamede, “Çelik’e ulaşılamamıştır” denilmişti. Buna rağmen, Çelik’in de aralarında olduğu 17 kişi hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan dava açılmıştı. Samsun 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin yakalama kararı çıkardığı Çelik, 29 Haziran 2015’te tatil için gittiği Kemer’de otel odasında gözaltına alınmıştı. Avukat kızı Pınar Çelik Arpacı ile ifade veren Çelik, Samsun’a hiç gitmediğini ve böyle bir eyleme katılmadığını belirtmişti. Çelik, “İsim benzerliği nedeniyle dava açıldığını düşünüyorum. Yüksek tansiyon hastasıyım. Belimde ve dizlerimde platin takılıdır. Kalabalık bir grup içerisinde yürüyüşe katılmam mümkün değildir” demişti. Gerçek Şenel Çelik’i ise Radikal bulmuştu. Türkiye Komünist Partisi’nin üyesi olan Şenel Yıldırım Çelik, “Emniyet’te soyadımın yanlış yazıldığını söyledim. Emin olamadıkları için ‘Biz biraz araştıralım’ dediler, yanlış kişiyi bulmuşlar” demişti. Yıldırım’ın oğlu da bu davada yargılanıyor.