Şengör, Fransa yolcusu

Türkiye'nin uluslararası düzeyde tanınan deprem bilimcilerinden Prof. Dr. Celal Şengör, her yıl dünyada sadece iki bilim adamına kürsü veren 'College de France'a seçildi. Prof. Dr. Celal Şengör daha önce de 1863 yılında kurulan Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne (National Academy of Sciences) seçilen ilk Türk bilim adamı olmuştu.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'nin uluslararası düzeyde tanınan deprem bilimcilerinden Prof. Dr. Celal Şengör, her yıl dünyada sadece iki bilim adamına kürsü veren 'College de France'a seçildi. Prof. Dr. Celal Şengör daha önce de 1863 yılında kurulan Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne (National Academy of Sciences) seçilen ilk Türk bilim adamı olmuştu.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Şengör, 'College de France'ın uluslararası başarısı bulunan iki bilim adamına ayırdığı iki kürsüden birine seçildi. Kendi alanında en üst düzey isimleri barındıran ve seçilen Fransızların ömür boyu üye olduğu 'College de France', dünyanın seçkin bilim insanlarını da bünyesinde geçici bir süre için de olsa bulundurabilmek için her sene bilim adamlarına birer yılla sınırlandırılan iki kürsü veriyor.
Bu kürsüye seçilen bilim adamları, bir yıl boyunca halka açık ve imtihanı olmayan dokuz ders verirken, kendilerine de Fransa'daki en yüksek akademik maaş ödeniyor.
Bir yıllık program
Bir yıl boyunca Fransa'da 'en eski zamanlardan günümüze kadar tektoniğin tarihçesi' konulu ders verecek olan Prof. Dr. Şengör, "College de France, Kral I. François tarafından kurulmuş, dünyada bir eşi daha bulunmayan bir kurumdur. Bunlara her yıl uluslararası çapta şöhret sahibi insanlar davet edilir. Bu yıl da piyango bana çıktı" diye konuştu.
Fransız bilim adamı Le Pichon ile geliştirdiği 'Marmara'da tek kırılma hipotezi' ile uluslararası düzeyde ün yapan Şengör, 2002 yılında da ABD'de bulunan California Institute of Technology'ye transfer olmuştu.
Kuzey Anadolu Fayı'nın (KAF) bir benzeri olarak nitelendirilen San Andres Fay Hattı'nın da incelendiği enstitüde ders veren Şengör, ev, otomobil, telefon dahil tüm masrafları karşılanmasının yanı sıra yıllık 135 bin dolar ücret almıştı. Şengör o dönem İTÜ'den 700 dolar maaş alıyordu.
'Maaş kıyas edilemez'
Prof. Şengör, College de France'dan henüz izin almadığı için burada ders vereceği sürede alacağı maaş konusunda konuşmak istemediğini belirterek, "Ancak ödediği maaşın Fransa'daki en yüksek akademik maaşlar arasında olduğunu, bunun Türkiye'de bana ödenen maaşla kıyas bile edilemeyeceğini söyleyebilirim" dedi.