Şengör özür diledi

Şengör özür diledi
Şengör özür diledi
"Dışkı yedirmek işkence değil" diyen Prof. Dr. Celal Şengör, gelen tepkiler üzerine özür diledi. Şengör, amacının işkence mağdurlarının travmayı atlatmasına yardım etmek olduğunu söyledi.

RADİKAL - Radikal'den Armağan Çağlayan'a verdiği söyleşide sarf ettiği sözler büyük tepki çeken Jeoloji profesörü Celal Şengör, özür diledi. 12 Eylül darbesi ve o dönem yapılan işkenceler için "Dışkı yedirmek işkence değil" diyen Şengör, RS FM'de Yavuz Oğhan'dan 'Bidebunudinle' programına katıldı. Şengör, programda 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde dışkılı işkenceye maruz kalan Doktor Sinan Olcan ile konuştu. Şengör, sözlerinin yanlış anlaşıldığını savunarak Olcan'dan özür diledi.
 
Jeoloji profesörü Celal Şengör, Radikal'den Armağan Çağlayan'a verdiği röportajda, "Kenan Evren'in yaptığı her şeyi istisnasız onaylıyorum, insanlara dışkı yedirmek işkence değil" sözleriyle tepkilerin hedefi oldu. Şengör ve darbe döneminde dışkılı işkenceye maruz kalan Doktor Sinan Olcan, RS FM'de Yavuz Oğhan'ın sorularını yanıtladı.

O sözleri bilerek sarf ettiğini ama yanlış anlaşıldığını söyleyen Şengör, şunları söyledi:

"Ben derdimi anlatamadım. Dışkı yemek zararlı değil, bazı tedaviler için zorunludur. Ama bunu zorla yaptırdığınız zaman işkenceye döner. Maalesef buna maruz kalanlar var. Bu travmayı yaşamışlar. Ben de diyorum ki bu travmayı atın, maruz kaldığınız şey o zaman zannettiğiniz kadar büyük bir durum değil. Ama tırnakları sökülen bir adamın travmadan kurtulması da mümkün değildir, yapacak bir şey yok. Benim orada ısrarla üzerinde durduğum şey, bu olayların emri konsey tarafından verilmemiştir. Ben bunu Tahsin Şahinkaya'dan bizzat dinledim. Biz ne yazık ki kızını bile doğrayan bir milletiz."

OLCAN: SİZ NE DİYORSUNUZ? 

12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde böylesi bir işkenceye uğramış Doktor Sinan Olcan ise Celal Şengör'ü dinledikten sonra sözlerine tepki gösterdi. Defalarca bu işkencenin uygulandığını vurgulayan Olcan, yaşanılan o anları anlattı, Şengör'e "Sen hangi travmadan bahsediyorsun" diye sordu.

Olcan, "Bu bir kişiye değil, belki yüz kişiye yapıldı. Rögar kapağı açıldı ve insanlara yedirildi. ‘Parmağınızı batırın ve yiyin' denildi. Türkiye'de o dönem insanlık suçu işlendi. Bir sürü arkadaşımız koleradan öldü." 

Olcan'ın, Celal Şengör'ün, "Bu emirler Tahsin Şahinkaya tarafından verilmedi" yönündeki savunmasına eleştirisi sert oldu. Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in sözlerini hatırlatan Olcan şöyle konuştu:

"Siz bunu Tahsin Şahinkaya'dan dinlemiş olabilirsiniz; ama Süleyman Demirel, ‘Fırat'ın öte yakasında bir koyun kaybolsa sorumlusu benim; çünkü yöneten benim' demişti. Bugün Cizre'de Nusaybin'de olan olaylar, mevcut iktidarın dışında mı gelişiyor sizce? Diyorum ki orada işlenen insanlık suçu, konseyin bilgisi dahilindedir. Kıbrıs'ta savaşmış, psikolojisi bozulmuş, işkenceden zevk alan bir adam başımızdaydı. Hamamda, havalandırmadan her yerde işkence ediyordu. 170 kişilik koğuşta, 3 tane tuvalet vardı, o 3 tuvaletin kapısı da gardiyanlar tarafından kilitleniyordu."

ŞENGÖR: İNCİTTİYSEM ÖZÜR DİLERİM

Anlatılanları facia olarak nitelendiren Profesör Celal Şengör, amacının mağdurların tramvayı atlatmasına yardım etmek olduğunu yineledi. Yaptıklarının tamamen iyi niyetli olduğunu ifade eden profesör, canlı yayında Sinan Olcan'ın nezdinde işkence görenlerden özür diledi.

Diyarbakır Cezaevi'nde çeşitli işkencelere maruz kalan Dr. Sinan Olcan, 2011 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve ekibinden davacı olmak istedi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulmak üzere Sapanca Cumhuriyet Savcılığı'na sunduğu dilekçede Olcan, cezaevinde gördüğü işkenceyi madde madde sıraladı. Ancak talebi işleme konulmadan zaman aşımı gerekçesiyle geri çevrildi.


  http://www.radikal.com.tr/147866314786634

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HATASINI ANLAMAK KIVIRMAK DEGIL ERDEMDIR ! - user426396

  "Herkes insanligin kötüye gittigini kabul eder ama hiç kimse kendisinin kötüye gittigini kabul etmez !" Tolstoy "Ne yapsan bizim millete yaranamzasin ! " diye bir söz vardir ya, bu söz tam bizim millet için zaten. Bu jeoloji profesörü adam, uzmani olmadigi halde, entellektüel birikimlerine dayanarak alani olmayan konularda, fazla derine girmeden birazda egosunun etkisiyle, bazi radikal ve duymaya pek alisik olmadigimiz görüsler beyan etti ve bu görüsleri ben de dahil bir çok insani hayretler içinde birakti. Yine tekrar ediyorum, adamin yaptigi sadece saçma, ruhsuz ve acimasiz da olsa sadece fikir beyan etmekti. Ama baska fikirlere alisik olmayan toplum hemen isyan etti. Ayni profesör, yapilan onca tepkiden sonra ve birazda egosundan siyrilarak ve kendisini olayin magduru insanlarin yerine koyunca, hatasini anlayarak bütün kamuyou önünde samimice özür diledi. Daha ne yapsin ? Bize aykiri gelen veya eksik anlattigi fikirlerinde illada israr etse "harbi adam" mi olacak ti ki özür dileyince " kiviran" oluyor? Farkli olana hiç tahammülüz yok zaten!

  KIVIRMA BE HOCA - nazusim

  kenan evreni savunan bir zihniyetten böyle dönüşler olmasına şaşırmadım doğrusu.

  - relci

  Şengör bey, özrün, suçun ve amacınız Tamam'ı ile tipik Türkiye ürünüdür. İlim ilim bilmektir ilim kendin bilmektir. ..........

  cevir kazi yanmasin. - user1132826

  klasik memleketim insani, durustluk sifir, dogruluk sifir, etiketli de olsa ayni sey. tepkileri gorunce hemen degistir dusunceleri, yok kendimi gelistirdim, yok amacim iyi niyetliydi, yok beni yanlis anladiniz. yahu nesini yanlis anlayalim bunun. bari biraz durust ol da bulundugun yere yakisir bir hareket yap.