'Sepet Çapkını' kameralara yakalandı

Falezlerde mavi derinliği keşfe çıkan özel bir dalış okulunun öğrencileri 15 metrede sevimli bir Akdeniz fokuyla burun buruna geldi. Dalış eğitmeni Nihat Gürer, aşağıdaki mağaralarda takılan foku görüntülemeyi başardı.

ANTALYA - Falezlerde mavi derinliği keşfe çıkan özel bir dalış okulunun öğrencileri 15 metrede sevimli bir Akdeniz fokuyla burun buruna geldi. Dalış eğitmeni Nihat Gürer, aşağıdaki mağaralarda takılan foku görüntülemeyi başardı. Antalya'da ilk kez bir Akdeniz foku bu kadar yakından görüntülendi.
1.5 metre boyunda, 100 kilo ağırlığındaki erkek fokun, yukarıda avlanan balıkçıların sarkıttığı sepetlere dadandığı anlaşıldı. Sepetteki beş kilo balığı afiyetle mideye indiren foka, 'Sepet Çapkını' adı verildi.
Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Derneği Bölge Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Sepet Çapkını'nın bölgeyi mesken tutan bir ailenin bireyi olduğunu düşünüyor. Özellikle zıpkınla avlananların ürkerek, insanlara karşı çok sokulgan olan foka zarar vermesinden endişe eden Gökoğlu, Balıkçılar Kooperatifi'ni bu konuda uyaracaklarını söyledi.
Gökoğlu'nun verdiği bilgiye göre Antalya'da Çıralı, Olimpos, Üçadalar, Beşadalar, Kaş, Sıçan Adası, Yat Limanı ve Finike açıklarında 12 Akdeniz foku tespit edildi. Familyalarıyla birlikte bölgede yaklaşık 25 Akdeniz fokunun yaşadığı tahmin ediliyor. Yani Antalya, tüm dünyada sadece 500 üyesinin kaldığı Akdeniz fokları açısından şanslı bir il.
Akdeniz foklarının zaman zaman balık uğruna balıkçıların ağlarına kadar girdiğini hatırlatan Gökooğlu, bu canlılar için Antalya'da bulundukları açıklarda doğal park alanları oluşturulması gerektiğini savundu.
Lütfen zarar vermeyin
Sepet Çapkını'nı fotoğraflayan Nihat Gürer'se mesut: "Dört yıldır dalış yapıyorum, Akdeniz fokunu ilk kez gördüm. Yanımıza yaklaşıyor ve oynuyoruz. Balıkadamlar olarak böylesine güzel bir hayvanı bu kadar yakından gördüğümüz için çok şanlıyız. Fok, kesinlikle zararsız. İnsanlar da ona zarar vermemeli."