Septioğlu vefat etti

Siyaset dünyası renkli simalarından Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu'nu kaybetti. TBMM'nin en yaşlı üyesi olarak DEP'li Leyla Zana, FP'li Merve Kavakçı'nın krize neden...

ANKARA - Siyaset dünyası renkli simalarından Elazığ Milletvekili Ali Rıza Septioğlu'nu kaybetti. TBMM'nin en yaşlı üyesi olarak DEP'li Leyla Zana, FP'li Merve Kavakçı'nın krize neden olduğu olaylı ant içme törenlerine başkanlık eden, yaptıkları fıkra gibi anlatılan Septioğlu, kalbine yenildi.
1913 yılında Palu'da doğan Septioğlu, TBMM'ye ilk olarak 3. dönemde Elazığ'dan girdi. 5, 18, 19 ve 20'nci dönemlerde de milletvekili olan Septioğlu, Devlet Bakanlığı da yaptı. Ortaokul mezunu olan Septioğlu, evli ve 6 çocuk babasıydı. Septioğlu, AP'den istifa ederek Bülent Ecevit'in hükümet kurabilmek için aradığı 11 milletvekili arasında yer alarak bir süre Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanlığı koltuğuna oturmuştu.
'Havaya suya bakarım'
Bakanken yaşadığı 'şaşkınlıklar' kitaplara konu oldu. Makam otomobiline bağdaş kurarak oturması, ne işine baktığını soran hemşerilerine "Havaya, suya..." diye yanıt vermesi, Meteoroloji Genel Müdürü'nü hava durumunu bilemedi diye görevden almaya çalışması fıkra gibi anlatıldı.
Septioğlu, 90'lı yıllarda en yaşlı üye olarak TBMM Başkanlığı'nı yürüttüğü sırada krizli iki yemin törenini yönetti. Bunlardan ilkinde Septioğlu, kürsüden Kürtçe konuşmaya başlayan DEP'li Leyla Zana'yı, "Kızım kızım, doğru düzgün yemin et" diye uyardı. Yine Merve Kavakçı'nın yarattığı türban krizinde de başkan olan Septioğlu, çelişkili demeçleriyle gündeme geldi.
Siyasetin renkli simalarından Septioğlu, mayıs ayında nefes darlığı ve yüksek tansiyona bağlı kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gören Septioğlu, dün sabah hayatını kaybetti. Septioğlu'nun ölümü ile DYP'nin milletvekili sayısı 79'a düşerken Meclis'teki
boş üyelik sayısı da 9'a yükseldi.