Serap'ı onlar mı yaktı?

Serap'ı onlar mı yaktı?
Serap'ı onlar mı yaktı?

Polisler, otobüs şoförü, bir televizyon kanalına yaşananları anlatırken saldırgan H.A.?nın da (arkada yüzü bantlı) olay yerinde olduğunu tespit etti. FOTOĞRAF: DHA

Belediye otobüsüne molotof atıp liseli Serap'ın yanmasına neden olan saldırganların televizyon görüntüleri sayesinde yakalandığı açıklandı. Altı kişi mahkemece tutuklandı

İSTANBUL - Lise öğrencisi 17 yaşındaki Serap Eser’in feci şekilde yanmasına neden olan motolofkokteylini İETT otobüsüne attığı öne sürülen H.A. polisin televizyon kameralarının çektiği görüntüleri detaylı incelemesi sonucu yakalandı. Zanlının, olay yerinden ayrılmadığı, Eser’in kurutuluşu ve hastaneye götürülüşü sırasında da orada olduğu belirlendi.
Eser, 8 Kasım’da dersane çıkışında evine gitmek üzere 89-A numaralı Söğütlüçeşme - Zeytinburnu otobüsüne bindi. Otobüste dört-beş kişi vardı. Eser, Küçükçekmece’deki Kanarya Mezarlığı yakınında evine 500 metre uzaklıktaki Papatya Durağı’nda inmek için düğmeye bastı ve otobüsün kapısına gitti. Serap’ın babası Zübeyr Eser de ‘karanlık’ durakta kızını bekliyordu. Otobüs durağa yanaşmak için yavaşladığında karanlıkta yüzleri maskeli kişiler ortaya çıktı ve otobüse molotofkokteyli attı.
Motolofkokteyli otobüsün arka kapısından girdi ve kapıda bekleyen Serap Eser bu sırada alevler içinde kaldı. Saldırganlar kaçarken baba Eser otobüsdeki yanan kişiye yardım için koştu. Eser’in vücudunu saran alevler, yangın söndürücüyle söndürüldü. Serap hastaneye kaldırıldı, vücudunun büyük bölümü yanmıştı. Dört ay boyunca da okula gidemeyecekti.
Polis olayla ilgili soruşturma yürütürken, televizyon kanallarının olay anında çektiği görüntüleri de ele aldı.  Bir özel kanalda yayınlanan haber bülteninde otobüs şoförünün konuşması sırasında arkada dikilen bir kişi polisin dikkatini çekti. Büyütülerek incelenen görüntüdeki bu kişinin PKK sempatizanı H.A. olduğu tespit edildi. Bunun üzerine fiziki ve teknik takip başlatıldı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, 24 Kasım’da Okmeydanı’nda tespit ettiği adreslere operasyon düzenledi. Baskında İstanbul’da molotoflu saldırı olaylarına karıştığı öne sürülen yedi kişi gözaltın alındı.
Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan kişilerin PKK’nın gençlik yapılanması içinde olduğu öne sürüldü. Yedi şüphelinin otobüse molotof atılması sırasında durakta olduğu ancak otobüsü yakan molotof şişesini H.A.’nın attığı belirtildi. Bu arada zanlının, motolofkokteyli attıktan sonra olay yerine döndüğü ve genç kız hastaneye götürülürken de kalabalığın içinde yer aldığı öne sürüldü. Gözaltına alınan yedi kişiden altısı mahemede tutuklanırken, bir kişi serbest bırakıldı. (dha, Radikal)