Serap'ın yaşam savaşı silbaştan

Serap'ın yaşam savaşı silbaştan
Serap'ın yaşam savaşı silbaştan

Serap, otobüse molotof kokteylli saldırıda ağır yaralanmıştı.

Haber: ECE SEÇİL ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL - Küçükçekmece’de İETT otobüsüne yapılan molotoflu saldırıda yüzü, kolları ve bacaklarında üçüncü derece yanıklar oluşan 17 yaşındaki Serap Eser, üç haftadır yaşam mücadelesi veriyor. Pazartesi sabahı fenalaşan Serap, yoğun bakıma kaldırıldı. Ağabey Eser, “Şu anda kanuni süreci düşünecek halimiz yok, tek düşündüğümüz Serap’ın hayatta kalması” diye konuştu.
Serap’ın hayatı 9 Kasım’da dersaneden evine dönerken, otobüsten ineceği sırada PKK yandaşı bir grup tarafından atılan molotof kokteylleriyle değişti. Alevlerden tanınmaz hale gelmişti. Olaydan sonra ilk sözü “Ben üniversite sınavına girecektim. Şimdi ne olacak” oldu. Daha sonra zorlu tedavi süreci başladı. Dört ayda iyileşebileceği söyleniyordu İlk günlerde durumu iyiydi; konuşabiliyor, 10-15 dakika yürüyebiliyordu. Ancak korkulan oldu ve birçok yanık vakasındaki gibi Serap’ın yaraları enfeksiyon kaptı. Pazartesi sabahı ateşlenerek yoğun bakıma kaldırıldı. Akşamında da acilen ameliyat edildi. Serap’ın ağabeyi Ümit Eser, “Doktorlar ameliyatın iyi geçtiğini söylediler ama durumunda şu anda ne gerileme var ne ilerleme” dedi. Tedavisi yoğun bakım ünitesinde devam eden Serap’ın ameliyat sonrası ilk pansumanı dün yapıldı ve yanıkları kapatılmaya başlandı. Yanıkları kapatıldığında enfeksiyon riski de büyük oranda ortadan kalkacak. Aile yaklaşık bir aydır gece gündüz demeden başında bekliyor.
Eğitimi konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle görüşmek isteyen aile,”Sonuçta kaybolacak bir yılı var” diyor. Serap’ın okul müdürü ziyaretlerine gelmiş ancak Serap’ın durumu belirsiz olduğu için şu an için eğitimi de askıda. Ağabey Eser,”Ben Serap’ı ameliyattan önce gördüm. Uyutulması gerektiği için bilinci kapalıydı ancak diğer erkek kardeşim dün görmüş, yüz hareketleriyle söylenenlere tepki vermiş, annemi sormuş. Yoğun bakıma alınmadan önce halüsinasyon görmeye başlamıştı. Daha sonra fenalaştı” dedi.
Saldırıdan 15 gün sonra yakalanan yedi zanlının PKK’nın gençlik örgütünden oldukları belirlenmişti.