Serbest rekabet bu kadar yanlış anlaşılabilir!

Jandarma, Söke Seyahat ve Taşımacılık Kooperatifi'ne üç ilde eş-zamanlı baskın yaparak 23 kişiyi gözaltına aldı. Operasyonun adı 'Korku Tüneli'ydi. 'Bir taşımacılık şirketinden neden bu kadar korkulur ki' diye düşünenler için suçlamaları sıralayalım:

İZMİR - Jandarma, Söke Seyahat ve Taşımacılık Kooperatifi'ne üç ilde eş-zamanlı baskın yaparak 23 kişiyi gözaltına aldı. Operasyonun adı 'Korku Tüneli'ydi. 'Bir taşımacılık şirketinden neden bu kadar korkulur ki' diye düşünenler için suçlamaları sıralayalım: Tünel geçişlerinde rakip otobüslerin üzerine kaya yuvarlamak, seyir halindeki otobüslere taş atıp kurşun sıkmak, rakip firmaların çalışanlarını dövmek, iddiaları dile getiren bir gazeteciyi ölümle tehdit etmek...
Bodrum-İzmir, Didim-İzmir ve Söke-İzmir arasında terör estirdikleri
ileri sürülen otoyol şebekesinin iki yıl önce faaliyete geçtiği öne sürülüyor. İddialar şöyle: Söke Seyahat ve Taşımacılık Kooperatifi çatısı altında faaliyet gösteren şebeke aynı hatlarda faaliyet gösteren rakip firmaları garajlara sokmayarak 600 bin YTL zarara girmelerine neden oldu. Kendilerine Sasonlular adını veren şebeke, Aydın-İzmir karayolu üzerindeki 75'inci Yıl Selatin Tüneli ile Milas-Söke karayolundaki Karacabel Tüneli'nin üzerine gece yarısı yerleştirdiği elemanları aracılığıyla otobüslerin üzerine kaya yuvarladı. Bununla da kalmayan çete üyeleri seyir halindeki otobüsleri taş yağmuruna tutup silahla ateş de ettiler.
Pamukkale Turizm, Karadeveci Turizm ve Didim Seyahat şirketlerine ait 65 otobüsün bu saldırılarda 500 bin YTL'lik hasar gördüğü, olaylarda bazı yolcu ve şoförlerin yaralandığı jandarma ve polis tutanaklarına yansıdı.
Şebeke üyeleri, Söke Otobüs Garajı'nda 10 yazıhanenin yetkilileriyle rakip otobüs şoförleri ve muavinlerine de saldırdı. İki yılda 45 şoför bu nedenle işi bırakmak zorunda kaldı.
Suç duyurusunda bulundular
Üç otobüs firmasının yöneticileri, kooperatif başkanı 'Hacı' lakaplı K.Ç. ile ile diğer yönetim kurulu üyeleri hakkında savcılığa, kaymakamlığa ve emniyet müdürlüklerine suç duyurusunda bulundu. Çetenin, otobüslere yapılan saldırıyı gündeme getiren Yeni Söke gazetesinin binasını basarak gazeteci Yılmaz Kalaycı'yı da ölümle tehdit ettiği de öne sürüldü.
54 mağdurun başvurusu üzerine Muğla Jandarma Komutanlığı dört aydır hazırlığını yaptığı operasyonu, dün sabaha karşı gerçekleştirdi. Muğla, Aydın ve İzmir ile ilçelerinde 35 noktada eşzamanlı operasyon yapıldı. Operasyonun düzenleneceği gece yarısı Söke Otobüs Garajı'ndaki üç otobüs firmasının yazıhanesini arayan K.Ç.'nin adamı rakip firmaları arayarak otobüslerini yakmakla tehdit etti. Tehdit, jandarmanın dinlemeye aldığı telefona da takıldı. Sabah saat 07.00'de Söke Otobüs Garajı'ndaki Söke Seyahat firmasının yazıhanesine baskın düzenleyen jandarmalar otobüsleri didik didik arandı. K.Ç. ve bazı adamları kayıplara karıştı. K.Ç.'nin oğlu E.Ç. ile birlikte toplam 23 kişi gözaltına alındı. Zanlıların evlerinde ve işyerlerinde yapılan aramalarda beş tabanca, işkencede kullanılan altı sopa, zincirler, 30 sahte plaka, zorla imzalattırıldığı iddia edilen 200 çek ve senetle çok miktarda uyuşturucu hap ele geçirildi.