Serçeler için kahvaltı vakti

Yuvadan düşen iki serçe, küçük bir kızı 'anne' olarak benimsedi. Dokuz yaşındaki Gülüş Çevik şimdi onlara nasıl uçmayı öğreteceğini düşünüyor!

ANTALYA - Yuvadan düşen iki serçe, küçük bir kızı 'anne' olarak benimsedi. Dokuz yaşındaki Gülüş Çevik şimdi onlara nasıl uçmayı öğreteceğini düşünüyor!
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yaşayan Gülüş, beş gün önce evlerinin çatısındaki yuvalardan düşen iki serçe yavrusu bulmuştu. Yavruları hemen eve getiren Gülüş, veteriner hekime danıştıktan sonra onları süt ve yumurta sarısıyla beslemeye başladı. Yavruların kısa sürede sesine alıştığını söyleyen Gülüş, "Sesimi duyar duymaz gagalarını açıp yem beklemeye başlıyorlar" dedi. Küçük hayvansever yavrulardan birine 'Aydın' diğerine 'Serdar' adını verdi. Gülüş, "Büyüdüklerinde onları doğaya salacağım. Büyüyüp doğada uçmaya başladıkları günü iple çekiyorum, ama onlara nasıl uçmayı öğreteceğimi de düşünüyorum" diye konuştu. İnsanlarla iç içe, çatı saçaklarında boş kırlangıç yuvalarında yaşayan serçelerin yaklaşık 50 türü var., Avrupa, Asya ve Afrika'da büyük sürüler halinde dolaşan serçeler, Amerika ve Avustralya'ya sonradan götürüldü.