Serdar Ortaç: Ahmet Kaya'yı protesto ettiğimde Atatürk peygamberimdi

Serdar Ortaç: Ahmet Kaya'yı protesto ettiğimde Atatürk peygamberimdi
Serdar Ortaç: Ahmet Kaya'yı protesto ettiğimde Atatürk peygamberimdi
Serdar Ortaç, 1999'daki MGD gecesinde Ahmet Kaya'ya yönelik protesto ile ilgili olarak dün özel bir TV programına katıldı. Ortaç, "O gece 3-5 kişilik bir grup 10. Yıl Marşı'na geçmem için beni kışkırttı. Ben o zaman Atatürk aşığıydım, fanatiğiydim. Atatürk'ü peygamber gibi gördüğümüz bir dönemdi" dedi.

1999 yılındaki Magazin Gazetecileri Derneği gecesinde "Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve klip çekeceğim. Bu ülkede bunu yayınlayacak onurlu insanlar olduğunu biliyorum" sözleri üzerine Ahmet Kaya protesto edilmişti. Kaya, bu olaydan sonra Fransa'ya gitti ve 1.5 yıl sonra vefat etti. O gece orada bulunanlardan Serdar Ortaç da Beyaz TV'de yayınlanan 'Dinamit' programına konuk oldu ve o geceye dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Serdar Ortaç, Ahmet Kaya'dan söyledi: Kafama sıkar giderim!

Ortaç'ın açıklamaları şöyle:

- ''Merve Kavakçı'ya yapılan protesto ile bizim Ahmet Kaya'ya yaptığımız protesto aynı. O gün Meclis'te Merve Kavakçı'ya yapılan protestoyu gördüm, aynıydı. Ben artık insanları ayırmak istemiyorum. Ben linç demiyorum. Protesto diyorum. Lincin anlamı bu değildir. O gecenin ana aktörü olarak o zamanlar 23 yaşında olan bir insan olarak bu olaylardan çok rahatsızım.

- Ahmet Kaya'ya bir antipatim yoktu. Olmam için de bir sebep de yoktu. Orada her şey bir anda gelişti. Benim orada Padişah şarkısının söylememin belli bir anlamı da yok. Orada ellerin derken ben Kürtleri kastetmedim. O dönem zaten Kürt çayı bile denmiyordu. 

- O gece 3-5 kişilik bir grup 10. Yıl Marşı'na geçmem için beni kışkırttı. Ben o zaman Atatürk aşığıydım, fanatiğiydim. Şarkıda Atatürk geçirmemin sebebi de odur. Atatürk'ü peygamber gibi gördüğümüz bir dönemdi. 

- Ahmet Kaya keşke ölmeseydi. 16 yıldır hapsi isteniyordu kalbi dayanmadı. Ben o dönem çok mesaj attım hem Ahmet Kaya'ya hem de Gülten hanıma. Ama hep gönderilmedi diye mesaj geldi.

Ulan hakikaten de hepsi oradaydı

Serdar Ortaç'tan BDP'li Demirtaş'a teşekkür

Serdar Ortaç: Kendimden tiksiniyorum


  http://www.radikal.com.tr/1163742116374219

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TEŞHİS - isotik

  Serdar Ortaç ı tebrik etmek lazım. Bütün kemalistlerin hissiyatını ortaya koymuş. Kemalistler için ATATÜRK peygamberdir. Hatta peygamberden öteyedir. Doğru söyleyeni yedi köyden kovarlar, Serdar bey seni tebrik ederim. Sen, bütün Türkiyeyi aydınlattın.

  şaka gibi - beyintakımı

  "O gece 3-5 kişilik bir grup 10. Yıl Marşı'na geçmem için beni kışkırttı. Ben o zaman Atatürk aşığıydım, fanatiğiydim." demiş serdar beyimiz o zaman şunu iyi bilmeli ki 10.yıl marşı söylemeye kışkırtılmaktan,Atatürk aşığı olmaktan ne kadar pişmansan ben de her yaz senin sesini duyduğum için o kadar çok pişmanım.Yurtdışında bebek katillerine yardım konserlerine çıkan bir adama gösterdiğin tepki nasıl da senin pişmanlığın oldu?Dediğin gibi BİNLERCE DANSÖZ VAR!!

  BU ÇOCUK YALNIZ DEĞİLDİ - M.Bilge

  Defalarca özür dileyen bu çocuğun yaptığını abileri hiç yapmadı. Hepsi şimdi kenara çekilmiş ve günah keçisi olarak Serdar taşlanıyor. Oysa o gece orada bulunan ve ırkçılara müdahale etmeyen başta Kürt asıllılar olmak üzere hepsi suçludur! Hiç sesleri çıkmıyor.

  Atatürk'ü peygamber olarak görmek nedir? - apolytica

  Atatürk'ü peygamber gibi görmek lafı akp'liler tarafından sık kullanılır. Ben bunu anlayamıyorum. Ne çocukken ilköğretim yıllarında Atatürk hakkında polyannaca anlatılmış, çarpıtılmış, tarihimizle Atatürk'ü peygamber olarak görüp ona tapmak istedim; ne de büyüyünce asıl öğrendiğim olumsuz ve yanlış olayların da mevcut olduğu gerçek tarih ile Atatürk'den nefret ettim. Benim her zaman hissettiğim minnet duygusuydu. Eğer birileri o zamanlar Atatürk'ü peygamber olarak görmüşse şayet bir psikoloğa görünmeliymiş. Atatürk bir insandı ve devrimciydi. Şayet hatasız da değildi herzaman. Fakat o yıllarda, dünyada hiçbir devrimci lider kendi egosunu kenara bırakıp halkını yönetimin merkezine oturtmamıştır. Monarşinin saltanatın keyfini sürmek varken meşrutiyet için yırtınmamıştır. İyi bir komutandır, zeki bir liderdir, kurucudur. bir vatandaş olarak minnet duyulur ve saygı gösterilir. Doğduğumdan beri peygamber gibi Atatürk'e tapan bi insan evladı görmedim. Akp'nin Atatürk'e karşı soğutma politikasıdır.

  eşşeğine çüş mü dedi? - tıkırtı

  Yan yürek, yan. Gitti giden. O gün, o gece Ahmet Kaya'ya fiilen saldırmayanlar ama yapılanlara alkış tutanlar, çıkıpda o mikrofona; yahu noluyor, bi sakin olun demeyenler. Ne kadar ünlü olsanızda, milyonlara hitap etsenizde.. önce insan demediğiniz için, elinizi vicdanınıza koymadığınız için. O günden beri sanatçı değil, başka bişeysiniz gözümde.

  Hatayi kabul eden ve kabul etmeyip tuvalette saklananlar. YARGI - Dervis-75

  Hata yapmayan bir insan var mi? Kendi hatanizi kabulleniyorsunuz, ve bundan dolayi defalarca af dilediniz, aslinda bunu kabullenmek bu sizin ne kadar Ahmet KAYA'ya deger verdiginizin bir ifadesidir. Artik insanlar sizi anliyor. Aslinda orada olup hiç bir zaman kendi hatalarini kabul etmeyenlerin, bunu yapmasi gerekir. HATA YAPAN VE HATASINI KABUL EDENLER? EDIP KABUL ETMEYENLERI YANI TUVALETTE OLANLARI .......

  özür Dilemek hangi aciyi dindirir !!!! - schatten

  Dileyen özürünü dilesin; malesef özür dilemek acilari hafifletmiyor. Bu Ülke`nin Kürt halkina zulmü yüzyillarca unutulmayacak kadar derin...