Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz'i Ergenekon mu kaybetti?

Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz'i Ergenekon mu kaybetti?
Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz'i Ergenekon mu kaybetti?

DTP?li Sırrı Sakık?ın eski HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile İlçe Sekreteri Ebubekir Deniz?in fotoğraflarının bulunduğu afişi TBMM Genel Kurulundaki kürsüye asmak istemesi tartışmalara neden olmuştu.

DTP'li Kaplan 2001 yılında Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz'in kaybolmasıyla ilgili görüntüleri izletti. Bildikleri nedeniyle tehdit edildiğini söyleyen Kaplan, Ergenekon soruşturmasında tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ü suçladı


ANKARA - DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, basın mensuplarına 2001 yılında Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in kaybolmasıyla ilintili olduğunu iddia ettiği görüntüleri basın mensuplarına izletti.
Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır ile parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Kaplan, daha önce dizüstü bilgisayarına kaydettiği görüntülerde yer alan 73 AC 079 plakalı bir minibüsün araştırılmasını istedi.
Kaplan, görüntülerin 2001 yılında Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in alınmasından 5 gün önce çekildiğini savundu. Bu kayıplardan bir hafta önce kendi yeğeninin bizzat o zaman bölgede görev yapan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün talimatıyla evinden alındığını ve ölümle tehdit edildiğini iddia eden Kaplan, girişimleri sonunda serbest bırakıldığını, ancak, 4 gün boyunca 7-8 kişi tarafından izlendiğini ileri sürdü.
Kaplan, İdil Emniyet Müdürlüğü ile Cumhuriyet Savcılığına konuyu aktardıklarını, ancak, "Emniyet ve savcılığın biz bunlara gücümüz yetmiyor, alamıyoruz, engelleyemiyoruz" dediğini iddia ederek, resmi işlem yapılmadığını söyledi. "Şimdi bu noktada bir savcı ve avukat olarak benim o anki ruh halim şudur; Gece alındıkları takdirde bunlara (teslim olmayın vurun gerekirse) demişizdir" diyen Kaplan, "Bu ekip JİTEM ekibidir. Ersöz’ün ekibidir. Bir gün sonra da gidip Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’i alıp kaybeden ekiptir" diye konuştu.
Kaplan, ellerindeki bilgi ve belgeleri Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ve Silopi savcısına göndereceklerini bildirdi.
Şırnak’ın Cizre ilçesinin girişinde dün "kör nokta" olduğu bildirilen yerde meydana gelen kazaya da değinen Kaplan, olayın ilk olmadığını daha önce de benzer kazaların olduğunu söyledi. Kaplan, konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdiklerini ve şahsen sorunu bakana ilettiğini, ancak herhangi bir önlemin alınmadığın söyledi. (aa)