'Seri cinayet'te Peker fotoğrafı

İSTANBUL - Almanya, sekiz Türk ve bir Yunanlının öldürülmesiyle ilgili soruşturmada daha önce Almanya’da yaşayan ancak sonra Türkiye’ye taşınan Halil Çavuşoğlu’nun tanık olarak dinlenmesi için Türk adli makamlarından yardım istedi. Çavuşoğlu’na gösterilen ‘şüpheli’ fotoğrafları arasında Sedat Peker’in de olduğu belirtildi.
Alman Adalet Bakanlığı, Almanya’da 2000 yılından beri seri halde işlenen cinayetlerle ilgili Türk adli makamlarından yardım istedi. Hamburg polisi, robot resmini hazırladığı görgü tanığının, seri cinayetlerin üçüncü kurbanı olan Süleyman Taşköprü’nün öldürüldüğü dükkânın çevresinde görüldüğünü bildirdi. Bunun üzerine daha önce Almanya’da yaşamış  Halil Çavuşoğlu’nun ifadesi alındı. Çavuşoğlu dün İstanbul Beşiktaş Adliyesi’nde Alman Adalet Bakanlığı yetkililerine ‘tanık’ sıfatıyla ifade verdi. Çavuşoğlu’na cinayetlerde ‘şüpheli’ olabileceği belirtilen 100’den fazla kişinin fotoğrafı gösterildi. fotoğraflardan birinin de Ergenekon’dan yargılanan ve çete lideri olmak suçundan hüküm giyen Sedat Peker’e ait olduğu belirtildi.
Çavuşoğlu, öldürülen Süleyman Taşköprü’nün kiracısı olduğunu belirterek bildiklerini şöyle anlattı: “O zamanlar söylenen ırkçıların Süleyman’ı öldürdükleriydi. Bazıları uyuşturucu işiyle uğraştığı için bazıları da ırkçılar tarafından Türk olduğu için öldürüldüğünü konuşuyordu. Kaldığım eve o dönem iki kez tanımadığımız Türk olmayan yabancı şiveli iki kişi gelip ev sahibim Süleyman’ı sormuştu.” (dha)