Seri katilin kurbanı Azra'nın kurbanı olduğu dernek kapatılmadı

Siyah Pembe Üçgen İzmir LGBTT'nin ``genel ahlaka ve Türk aile yapısına aykırı olduğu'' iddiasıyla açılan kapatma davasında mahkeme, kapatma isteğini reddetti.


Türkiye'de kurulan 5. lezbiyen, gay, biseksüel, travesti, transeksüel derneği olan Siyah Pembe Üçgen İzmir LGBTT'nin ``Genel Ahlaka ve Türk Aile yapısına'' aykırı olduğu iddiası ile İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılması istemiyle dava açtı. Açılan kapatma davasının ikinci duruşması, 6. Asliye Hukuk Mahkemesi´nde görüldü.

Bugün yapılan duruşmaya derneğin avukatları Fırat Söyler, dernek yöneticileri Elif Ceylan Özsoy ve Oktay Cerit ile bazı üyeler katıldı. Dernek yöneticileri ve avukatları davanın Anayasa´ya aykırı olduğunu, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini, bu nedenle davanın reddedilmesini talep etti. 

Dernek avukatı Elif Ceylan Özsoy ve Oktay Cerit, mahkemeye Uluslararası Hukukçular Komisyonu´nun davayı uluslararası hukuk açısından değerlendiren İngilizce ve Türkçe dilekçeleri verdi. Dernek avukatı Fırat Söyler, ``Her şey ortada. Açılan kapatma davası yanlış. Avrupa bile derneği destekliyor. Bütün dünyada bu tür dernekler kurulu ve faal. Yasaya herhangi bir aykırılık yok. İnşallah dernek kapatılmaz'' dedi. 

İzmir 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davada, derneğin kapatılması yönündeki valilik kararına karşı yapılan itiraz üzerine Cumhuriyet Savcısı, derneğin anayasaya aykırılık iddiasına karşın her kurumun olduğu gibi denetim mekanizmasının bulunduğunu, TBMM´yi oluşturan üyelerinin seçilmesinin kaynağı olan siyasi partilerin bile bir denetim mekanizmasına sahip olduğunu, denetimsiz demokrasi kurumlarının bulunmadığı gözönünde tutulduğunda ilerilen sürülene Türk Medeni Kanunu 60. maddesinin Anayasa´ya aykırılık iddiasının reddine karar verilmesini talep etti. Savcının son sözünden sonra hakim Mürsel Ermiş, her insan gibi lezbiyen, gay, biseksüel, trankseksüel ve travesti kişilerin de dernek kurma özgürlüğüne sahip olduğundan davalı derneğin feshi isteminin reddine karar verdi.
Duruşma sonrası duruşmaya gelen dernek üyeleriyle birlikte İzmir Adalet Sarayı önünde açıklama yapan Dernek Başka Yardımcısı Avukat Oktay Cerit, Siyah Pembe Üçgen Derneği'ne kapatma davası açılması, İzmir'deki LGBTT bireylerinin, örgütlenme özgürlüğünü engelleme çabası olduğunu belirterek, ``Cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri yüzünden sosyal yapılar tarafından baskı altına alınan, dışlanma ve yalıtılma düzeneğine karşı direnebilmelerinin tek yolu, dayanışmak ve biraraya gelebilmektir. Kamusal alandaki ayrımcı uygulamalara, homofobik ve taransfobik söylemlere ve nefret suçlarına karşı mücadele etmenin, keşfedilmiş başka yolu yoktur. Anayasal hak ve özgürlükler heteroseksüeller için olduğu gibi eşcinsel, biseksüel ve transeksüeller için de geçerdiler'' dedi. Duruşmayı izlemeye Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Alman Barbara Neppert de katıldı. 

İzmir´de seri katilin son kurbanı transseksüel, Azra takma adlı Mustafa Has da derneğin ilk üyeleri arasında yeralıyordu.


  http://www.radikal.com.tr/9943559943555

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AHlak - spotlight

  Evet AHlak...yıllardır başındaki AH hecesi abartılarak aranan ama bir türlü bulunamayan ahlak ve yanıbaşında bunu bacak aralarının en kuytularına saklayan zihniyet. İşte bir arpa boyu yol alamayışımızın tek nedeni bu iki uç noktada meydana gelen akıllara zarar buluşma. Yıllardır cinayete kurban giden LGBTT lerin bu cinayetler politiktir, çığlığına karşı kitlesel bir umursamazlıktır bizi bir arpa boyu yola erdiremeyen. Şöyle ki, politika meclis söylemleri ile sınırlandırılamaz dernek faaliyteleri ile sınırlandırılamayacağı gibi, ayrıca cinsel kimliğe dayalı bir aktivist oluşumun belli başlı çevreleri neden bu kadar rahatsız ettiği de bir o kadar cevapsız kalmıştır yıllardır.Dayatılan ve dayatılmaya ısrar edilen sözde NORMal ama özde homofobik söylemlerin karşısında duracak ve kişiyi salt insani erdemlere sahip olduğu için bütünlük içinde ele alan duruşların özlendiği yerlerin tamamına selam ederek... yaşamak eğer yan tutmaksa, LGBTT oluşumlarının yanındayım

  belden aşşa dertler!! - iremsblues76

  derdiniz ne sizin kardeşim bu insanlarla ? zaten doğru düzgün ne iş veriyorsunuz, ne yaşam! farklı tercihlere sahip olan her insan potansiyel düşman sizin için. bu ne hastalıklı bir haldir. asıl hasta olanın bu bakış açısı olduğunun farkında değil misiniz? islam ülkelerinde tüm ezilenlerin yaşam hakkı avrupa ülkelerinde koruma altında. çünkü sizin ağzınızdan düşürmediğiniz "demokrasi" orda gerçekte var olmakta. herkes bir belden aşşanın derdine düşmüş gidiyor . ne bu yahu!!!!

  HANGİ CİNSEL TERCİHLER - yuceltanay53

  İnernet'te facebook'da bir araştırma yaparsanız.eşcinsel eğilimi olanlarınçoğu sapkın eğilimleri ve ensest ilişkileri savunan birçok materyalla rastlarsınız.asıl önemli tehlike eşcinselliğin reklamını yapıp yayılması için çalışanlar değilmi?evet kimse ahlak polisi yerine kendini koymasın fakat, kimsedecinsel tercihlerini yaymak ve için çalışmasın.yuceltanayRize:yuceltanay53@yahoo.com

  genel ahlak mı? - AKİL ADAM

  eşcinseller ve travestiler, en son yaşanan cinsel sapkınlıklar içinde sütten çıkmış ak kaşık. bu davayı açan izmir valiliğini protesto ediyorum.reşit ve yetişkin insanların cinsel tercihleri üzerinde ahlak polisi kesilmesinler.asıl ahlaksızlık gördüğünüz gibi, ensest ilişkiler ve küçük çocuklara cinsel tacizdir.devlet bunların üstüne gitsin.şimdi sn.vali,alman dışişleri bakanını kabul etmeyecek mi? yada paris belediye başkanını.bunlar eşcinselliklerini açıklamış devlet ve kamu görevlileri.onlar nerede, biz neredeyiz....

  başlık hatalı. - derya_g

  "azra'nın kurucusu olduğu demek" isteniyor heralde. ayrıca ana sayfadaki "eşcinsel derneği" gibi basitleştirmeleriniz, yine yanlış, yine eksik ve yine rencide edici. okuyucularınız cinsiyetçi dilinizi eleştiren bir sürü yorum yapıyor, oyluyor, söz konusu haberi günün en çok yorumlanan haberi haline getiriyor.. e sonuç? "radikal duy sesimizi" diye dert anlatmaya çalışan bir okuyucu kitlesi, kulağını tıkayıp tam gaz cinsiyetçi dille haber yapan bir gazete. okuyucularınızda cama vuran sinek azmi olduğu için çok şanslısınız.