'Seri kundakçılar', 24 aracı yaktı

İki hafta içinde İstanbul'un farklı bölgelerinde 24 araç kundaklandı. Kâğıthane'de bir gecede 12 aracın kundaklanmasının ardından Şişli ve Beyoğlu'nda dokuz araca molotofkokteylli saldırı düzenlendi.

İSTANBUL - İki hafta içinde İstanbul'un farklı bölgelerinde 24 araç kundaklandı. Kâğıthane'de bir gecede 12 aracın kundaklanmasının ardından Şişli ve Beyoğlu'nda dokuz araca molotofkokteylli saldırı düzenlendi. Araçların kundaklandığı semtlerde oturan vatandaşlar ise yaşananlardan sonra kaygılı.
İstanbul'da İETT otobüslerine düzenlenen molotofkokteylli sadırılar azalmışken, kentte birbiri ardına kundaklanan araçların sayısı giderek artıyor. Beyoğlu Piyalepaşa Mahallesi Kuzey Sokak'ta altı, Şişli Feriköy Mahallesi Güzelbahçe Sokak'ta ise üç araca, önceki akşam 23.00 sıralarında molotof kokteyli atıldı. Olay sonrası saldırganlar kaçarken, bölgeye çok sayıda itfaiye ve polis ekibi sevk edildi. Yanan araçlara ilk müdahaleyi, kova ve bidonlarla gürültü üzerine dışarı çıkan araç sahipleri yaptı. Kısa sürede olay yerlerine ulaşan itfaye ekipleri, yanan otomobillere müdahale ederek söndürdü. Piyalepaşa'da bir görgü tanığı üç dört kişilik bir grubun araçları sırasıyla yaktığını, ikazda bulunduklarını ancak şüphelilerin kendilerine silah çektiğini anlattı. Feriköy'de oturan bir araç sahibi ise 35 senedir Feriköy 'de oturduğunu ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını söyledi. Camları kırılan ve iç döşemeleri yanan otomobillerde büyük çaplı maddi hasar meydana geldi.
Park edemiyoruz
Olaylı gecenin ardından iki sokakta da bugün sessizlik hâkimdi. Çoğunluk olaylar hakkında konuşmak istemezken, kimileri yaşadıkları korkuyu dile getirdi. Semtin 40 yıllık sakini bir kadın, bir ay önce arabalarının yakıldığını ve olaylar nedeniyle korktuklarını anlatıyor. Sık sık yürüyüşler yapıldığını söyleyen kadın, arabalarını yakanların kimliğini kendine göre şu cümleyle özetliyor: 'Arabamızı yürüyenler yaktı'.
Arabalarının yakıldığından bu yana araçlarını artık evlerinin önüne park etmediklerini söyleyen başka bir semt sakini "İnsanların psikolojisi bozuldu. Taşınmayı düşünüyoruz. Eskiden buralar hiç böyle değildi" diye konuşuyor. Semtte 30 yıldır ikamet eden bir başka sakin ise, Kuzey Irak operasyonunun ardından yaşanan gerginliklerin büyümesinden kaygılı. Esnaf da Kuzey Irak'a operasyondan sonra olayların başladığına dikkat çekiyor.