Serik ve Manavgat'ta su baskınları

Serik ve Manavgat'ta su baskınları
Serik ve Manavgat'ta su baskınları

Arşiv

Antalya'nın Serik ile Manavgat İlçesi'nde dün gece başlayan yağmur nedeniyle ilçe merkezlerinde çok sayıda ev, işyeri, okul ve otelin giriş katlarını su basarken, tarım alanları zarar gördü

SERİK-MANAVGAT - Antalya’yı dün sabah saatlerinde etkisi altına alan yağmur, Serik İlçesi’nde sel ve su baskınlarına neden oldu. Dün saat 22.00 sıralarında şiddetini artıran ve sabaha kadar devam eden yağmurdan dolayı ilçe merkezinde çok sayıda ev ve işyerinin giriş katını su bastı. İlçe sakinleri, evlerindeki suyu tahliye etmeye çalışırken, belediye ekipleri kapanan mazgalları açıyor. Çandır Beldesi’nde derelerin taşması nedeniyle sel meydana geldi. Beldede, Şehit Mustafa Saadettin Küçük İlköğretim Okulu, Çandır Lisesi, Çandır Aile Hekimliği binası ile bazı evlerin giriş katlarını su bastı. Bölgedeki sera ve ekili tarım arazileri de su altında kaldı.

Sel nedeniyle Burmaağaç Köy yolu ulaşıma kapanırken, Yanköy ile Şatırlı Köyü’nde araçlarında mahsur kalan 5 kişi jandarma ve belediye ekipleri tarafından kurtarıldı. Sel, Serik’in ünlü turizm merkezi Belek ve Kadriye beldelerinde de etkili oldu. Acısu Deresi’nin taşması sonucu oluşan sel, Belek’te yaşamı felç etti. Sel suları çöp konteynerlerini sürüklerken, araçlar yarıya kadar suya gömüldü. Evlerin bahçelerinde yaklaşık 50 santimetre su birikti, çok sayıda mahsur kaldı.

Çandır Belde Belediye Başkanı MHP ’li Ergüven Yılmaz, mahsur kalanların kurtarıldığını ve yağmur suyu tahliye çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

OTELLERİ SU BASTI

Manavgat İlçesi’nde yağmur nedeniyle ırmağın su düzeyi yükseldi, su kanalları taşarak baskınlara neden oldu. Manavgat Belediyesi’ne 50’ye yakın su baskını ihbarı yapıldı. Su baskınlarının özellikle Aşağı Pazarcı ile Emek Mahallesi’nde meydana geldiği kaydedildi. İlçedeki bazı turistik otellerin de giriş katlarını su bastı.

Manavgat’ta Roma Beach Otel’in giriş katında ise jeneratörün alev alması sonucu çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangın kısa sürede itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.(dha/Namık Kemal Kılınç-Kamil Atalay)