Serinlemek isteyen iki kardeş tel kurbanı

Bahadır, kardeşi Onur Söğüt'le önceki gün öğleden sonra sıcaktan bunaldı. İki kardeş saat 17.00 sıralarında Eskişehir'in Mahmudiye ilçesindeki Anadolu Tarım İşletmeleri Müdürlüğü'ne bağlı 2 No'lu su deposu yanındaki sulama havuzuna girdi.

ESKİŞEHİR - Bahadır, kardeşi Onur Söğüt'le önceki gün öğleden sonra sıcaktan bunaldı. İki kardeş saat 17.00 sıralarında Eskişehir'in Mahmudiye ilçesindeki Anadolu Tarım İşletmeleri Müdürlüğü'ne bağlı 2 No'lu su deposu yanındaki sulama havuzuna girdi.
Çıkarlarken 10 yaşındaki Onur Söğüt'ün ayağı, su pompasından diğer su pompasına elektrik götüren hatlardan birininin kopup yere düşen teline takıldı. Islak olan vücudu bir anda elektrik akımına kapılan Onur Söğüt'ü kurtarmak isteyen 14 yaşındaki ağabeyi Bahadır Söğüt de tele dokununca elektrik akımına kapıldı.
İki kardeş olay yerinde can verdi. Lise birinci sınıf ve ilköğretim dördüncü sınıfa başlayacak iki kardeşin yanında bulunan 19 yaşındaki Yalçın Çetin ise şoka girdi.
İki kardeş dün Yeni Mahalle Mezarlığı'nda toprağa verildi. Mahmudiye'de seyislik yapan baba 44 yaşındaki Yücel Söğüt sinirliydi: "Bu olayın yaşandığı yerde yıllar önce bir genç daha yaşamını yitirmişti. Onun arkasını kimse aramadı ama ben çocuklarımı kaybettiğim bu olayın arkasını bırakmayacağım."
'İhmal var, dava açacağız'
Amca Menderes Söğüt de acı haberi alıp olay yerine gittiklerinde, kendilerine yapılan açıklamada, kablonun 10 dakika önce koptuğunun bildirildiğini söyledi. Amca Söğüt şöyle konuştu: "Biz buna inanmıyoruz. Bu elektrik teli belki bir ay önce koptu. Bu olayı, çocuklar oynarken kabloyu kopardıklarını söyleyip sorumluluğu üzerlerinden atmak istiyorlar. Bu tamamen ihmal sonucu olan bir olay, davacıyız. Gerekli tedbiri almayan yetkililer adeta ölüme davetiye çıkarmışlar" diye konuştu. (dha, aa)