Serum yok Ramazan öldü

İçel'in Anamur ilçesinde yılan sokmasından zehirlenen sekiz yaşındaki Ramazan Yıkman, ne tedavi için götürüldüğü Anamur Devlet Hastanesi, ne de yakın çevrede yılan serumu bulunmayınca hayatını kaybetti.
Haber: MİTHAT ÜNAL / Arşivi

MERSİN - İçel'in Anamur ilçesinde yılan sokmasından zehirlenen sekiz yaşındaki Ramazan Yıkman, ne tedavi için götürüldüğü Anamur Devlet Hastanesi, ne de yakın çevrede yılan serumu bulunmayınca hayatını kaybetti. Başhekim Dr. Kürşat Erdem, Sağlık Bakanlığı'ndan bir yıldır serum beklediklerini söyledi.
Nasrettin Köyü'nde oturan Ortaköy İlköğretim
Okulu 2'nci sınıf öğrencisi Ramazan Yıkman, yılan sokması sonucu fenalaşınca, babası 51 yaşındaki Yakup Yıkman tarafından Anamur Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Ancak hastanede yılan serumu bulunmadığı bildirildi. Yakup Yıkman, çevre ilçelerdeki tüm sağlık kuruluşlarını ve eczaneleri gezerek yılan serumu aradıysa da bulamadı. Ramazan, 14 saat sonra öldü.
Oğlunun göz göre göre öldüğünü söyleyen Yakup Yıkman, "Çalmadığım kapı kalmadı. Koca hastanede nasıl serum olmaz?" dedi.
Anamur Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kürşat Erdem, zehirli hayvan ısırması sonucu olası ölümleri önlemek için Sağlık Bakanlığı'ndan serum istediklerini, ancak bir yıldır isteklerinin karşılanmadığını belirterek şu bilgileri verdi:
"Bırakın Anamur Devlet Hastanesi'ni, Türkiye'nin hiçbir yerinde serum yok. İçel'e yılbaşından bu yana sadece 11 şişe serum geldi. Üçü Anamur'a gönderildi, üç vakaya uygulandı. Bu ilaçlar, sadece Sağlık Bakanlığı'nca ithal ediliyor. Maalesef çocuğa bir şey yapamamanın üzüntüsünü yaşıyoruz."
Ankara'dan kuryeyle aldırılıyor
İçel ve çevre illerin sağlık müdürlükleri de Erdem'i doğruladı. Bir sağlık müdürlüğü yetkilisi, stoklarında en çok 10 şişe yılan serumu bulunduğunu, çoğu zaman da stoksuz kaldıklarını belirtirken "Gerekirse Ankara'ya kurye gönderip Sağlık Bakanlığı'ndan aldırıyoruz. Normalinde, sağlık müdürlükleri stoklarında bu serumdan bol miktarda olması gerekir. Bakanlık yakın zamanda serum ithal etti. Ancak bunlar Merkez Hıfzıssıhha Enstitüsü'nde incelemede bulunuyor" dedi.