Serveti 'üniversite' oldu

İşadamı Ali Koçman'ın babası Sıtkı Koçman, Muğla Üniversitesi'ne yaptığı toplam 56 milyon YTL (56 trilyon lira) tutarındaki yardımlarla, üniversitenin 'hamisi' oldu.

MUĞLA - İşadamı Ali Koçman'ın babası Sıtkı Koçman, Muğla Üniversitesi'ne yaptığı toplam 56 milyon YTL (56 trilyon lira) tutarındaki yardımlarla, üniversitenin 'hamisi' oldu. Muğla Üniversitesi kurucu eski rektörü ve Sıtkı Koçman Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, Koçman'ın yardımları vergisini ödedikten sonra kendine kalan miktardan yaptığını belirtti. Fığlalı, "Kendisine 2000 yılında Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildi. Yardımları vakıf aracılığıyla sürüyor. Vakıf öğrencilerin barınma sorununu çözmek amacıyla apartyurt yapımına başladı, maddi sıkıntı çeken 200 öğrenciye de ayda 75 YTL karşılıksız burs veriliyor. Rektörlük görevini sürdürdüğüm 2000 yılında, üniversite senatosunda, Sıtkı Koçman isminin üniversiteye verilmesi için karar alındı. Ancak YÖK, yaşayan bir kişinin isminin üniversiteye verilmesini uygun bulmadı. Aynı isteği şimdiki rektörümüz de yaptı. Kendisi artık yaşlandı ve onu hayattayken onurlandırmak daha güzel olacaktır." Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik de "Üniversitemiz yaptığı yardımlarla uluslararası üniversite olma yolunda yürüyor" diye konuştu.
93 yaşındaki Koçman'ın desteğiyle yapılan tesislerin arasında Mefharet Koçman Kız Öğrenci Yurdu, Sıtkı Koçman Öğrenci Sarayı, Ali Koçman Kültür ve Sanat Sitesi, Sıtkı Koçman Yabancı Diller Hazırlık Okulu, Fen Edebiyat Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Sıtkı Koçman Spor Tesisleri, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu, Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksek Okulu ve Muğla Üniversitesi lojmanı yer alıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7387287387280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.