Servetini eğitime harcıyor

'Devlet-millet el ele' ve 'Kendi okulunu kendin yap' gibi sloganlarla düzenlenen eğitim seferberliğinin neferlerinden biri olan işadamı Musa Coşkun, 20 yıldır hayır işleri yapıyor.

BURSA - 'Devlet-millet el ele' ve 'Kendi okulunu kendin yap' gibi sloganlarla düzenlenen eğitim seferberliğinin neferlerinden biri olan işadamı Musa Coşkun, 20 yıldır hayır işleri yapıyor.
Eğitime sağladığı katkılar nedeniyle 'Devlet Üstün Hizmet Madalyası' alan 72 yaşındaki Coşkun, ortaokulu bitirdikten sonra maddi sıkıntılar nedeniyle eğitimine devam edemediğini belirterek şöyle konuştu: "İçimdeki eğitim meşalesi hiç sönmedi. 1989'da Kenan Evren'in başlattığı 'Kendi okulunu kendin yap' kampanyasına ilk katılanlardan biri oldum. İlk önce doğum yerim olan Elazığ'ın Keban ilçesinde Musa Coşkun İlköğretim Okulu'nu yaptırdım. Şimdiye kadar Milli Eğitim Bakanlığı'na okul, öğretmen evi, spor salonu, öğretmen lojmanı gibi tesislerin de aralarında bulunduğu 20'nin üzerinde bina yaptırdım. Bundan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. İçimdeki heyecanı hiç kaybetmedim. Bugüne kadar 17 kaymakam, dokuz vali, yedi bakan, bir başbakan yardımcısı ve bir cumhurbaşkanı ile protokoller imzalayarak, hepsini hayata geçirdim. Bazıları Tarabya sırtlarında villalar yapıyor, ben Türkiye Cumhuriyeti'nin gelecek nesillerine okullar yapıyorum. Yılların birikimi olan servetimi, geleceğin teminatı olan çocuklara harcamaktan dolayı mutluyum."
İlerleyen yaşına rağmen her gün saat 06.00'da kalkarak işçilerinden önce işinin başına geçtiğini belirten Coşkun, tekstilcilik ve müteahhitlik yaptığını belirterek "Benim tatilim yoktur. Üç defa ağır ameliyat geçirdim. Hastaneden çıktıktan sonra işime devam ettim" dedi. Coşkun, yaptırdığı okullarda 3 binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, "Memleketimi, insanları seviyorum. Son nefesime, son kuruşuma kadar bu yolda servetimi harcayacağım.
Her yaptırdığım okulu, diğerinden daha iyi yapıyorum. Yaptıracağım okulları rüyamda görüyorum. Öğrencilerin 'Musa amca' diye sevinç içinde çığlıklar atmaları beni çok etkiliyor. Şu an İnegöl'de Perihan Coşkun İlköğretim Okulu'nu yaptırıyorum" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7536547536540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.