Servis ihalesi askıda, 3 bin öğrenci evde

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün taşımalı sistem için yaptığı ihale askıya alınınca, 3 bin Derikli öğrenci okula başlayamadı.
Mardin'in Derik ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçeye bağlı 91 köydeki yaklaşık...

MARDİN - Milli Eğitim Müdürlüğü'nün taşımalı sistem için yaptığı ihale askıya alınınca, 3 bin Derikli öğrenci okula başlayamadı.
Mardin'in Derik ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçeye bağlı 91 köydeki yaklaşık 3 bin öğrencinin taşımalı sistemle okullarına gitmesi için 27 Ağustos'ta ihale açtı. Çakır Petrol isimli firmanın kazandığı ihaleye, diğer firmalar itiraz etti. İhalede eksik ve kusurlar bulunduğu, İhale Kanunu'na uygun olmadığı yönündeki itirazlar üzerine Kamu
İhale Kurulu, ihaleyi askıya alarak inceleme başlattı. Kurulun incelemesi sürerken, yaklaşık 3 bin öğrenci de okullarına gidemedikleri için eğitimden yoksun kaldı. Yakın köylerdeki öğrenciler ailelerinin imkânlarıyla okula gidip gelirken, uzakta oturanlar halen taşımalı sistemin hayata geçirilmesini bekliyor. Öğrenciler, formalarıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gidip 'Okumak istiyoruz' diye slogan attı. Derik Kaymakamı Cemil Kılınç, taşımalı sistem ihalesinin, ihaleye kazanamayan bazı firmaların itirazı üzerine incelenmek üzere askıya aldığını ve taşımayı durdurduğunu söyledi. Kaymakam Kılınç, "Kuruldan karar çıkana kadar çocuklar taşınamayacak. Biz yazışmalarımızı tamamladık. Artık son kararı Kamu İhale Kurulu verecek. Üzücü bir durum, ama kanunlar doğrultusunda hareket ediyoruz" dedi.