Servislere gözaltı

Milli Eğitim Müdürlüğü ilköğretim müfettişlerinin İstanbul'daki servis ihaleleriyle ilgili başlattığı soruşturmada...

İSTANBUL - Milli Eğitim Müdürlüğü ilköğretim müfettişlerinin İstanbul'daki servis ihaleleriyle ilgili başlattığı soruşturmada çok sayıda okulda ihale fiyatları ile velilerden alınan ücretlerin birbirini tutmadığı ortaya çıktı. Yüzde 50'nin üzerinde
fiyat kıran firmaları denetlemeye başlayan müfettişler, yüksek kırımla ihale kazanan ancak velilerden fazla ücret alan servisleri tespit ederek bu ihalelerin iptaline gitti.
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, bazı velilerin ve ihalelere giren firmaların şikâyetleri üzerine müfettişlerin görevlendirildiğini belirterek, "İncelemeye yüzde 95'e varan oranda kırım yaparak ihaleyi kazanan taşımacılardan başlandı" dedi.
Müdürlere kınama
Servis ihalesini kazanabilmek için çok yüksek kırım yapan bazı taşıyıcıların velilerden yüksek ücret aldığının ortaya çıktığını söyleyen Balıbey, "Farklı ücret talep eden firmaların sözleşmeleri feshedildi. Bu okulların müdürlerine de dikkatli olmadıkları için kınama cezası verildi" dedi.
Yüzde 86.5 indirimle Bakırköy Murat Kölük
İlköğretim Okulu'nun ihalesini kazanan Mesut Tur, yüzde 95.5 kırımla Capitol Alışveriş Merkezi İlköğretim Okulu servis ihalesini kazanan Balkaya Tur ve yine yüksek kırımla Esenyurt Yeniköy İlköğretim Okulu'nun taşıma işini alan Akkayalar Tur firmalarının yatırdığı teminat bedelleri de iade edilmezken, bu okullarda yeniden ihale açıldı.
Aynı nedenle Ümraniye'de 5, Fatih'te de 3 okulun iptali için Milli Eğitim müfettişlerince ilgili kaymakamlıklara yazı yazıldı.
Geçen eğitim öğretim yılında hazırlanan yönergeye göre, okul müdürleri servis ihaleleri komisyonunda bulunmuyorlar. İhale komisyonlarının başkanı, okul dışından kaymakamlığın atadığı bir kamu görevlisi oluyor. Komisyonda ihalesi yapılacak okulun müdür yardımcısı, okul aile birliği başkanı, vakıf başkanı, koruma derneği başkanı ve iki veli yer alıyor. İhale noter huzurunda yapılıyor. İhaleye okul personelinin ve okul aile birliği yöneticilerinin birinci ve ikincil dereceden akrabaları katılamıyor.