@ismailsaymaz

Şerzan Kurt'u öldüren polise ödül gibi ceza

Şerzan Kurt'u öldüren polise ödül gibi ceza
Şerzan Kurt'u öldüren polise ödül gibi ceza
Üniversite öğrencisi Şerzan Kurt'u öldüren polise meslekten men cezası verilmesi gerekirken 24 ay kıdem durdurma cezası verildiği ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Muğla’da üniversite öğrencisi Şerzan Kurt’u silahla ateş ederek öldüren ve ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan 8 yıl hapse çarptırılan polis Gültekin Şahin’e, emniyet tarafından ‘meslekten ve memuriyetten çıkarma’ cezası verilmesi gerekirken, 24 ay uzun süreli kıdem durdurma cezası verildiği ortaya çıktı. Ödül gibi karara Kurt’un ailesi karar isyan ederken, Şahin’in bu karara itiraz ettiği, mahkemenin itirazı reddettiği anlaşıldı.
Muğla’da 11-12 Mayıs 2010’da iki öğrenci grubu arasında çıkan olaylarda polis memuru Gültekin Şahin tarafından açılan ateş sonucunda üniversiteli Şerzan Kurt hayatını kaybetmişti. 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde,yargılanan Şahin sekiz yıl hapse çarptırılıp tahliye edilmişti. Şerzan Kurt’un ailesi Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı aleyhine tazminat davası da açtı. Bu dava 28 Mart 2013’te sonuçlandı. Mahkeme , “polis memurunun kastla adam öldürme suçundan mahkumiyetine karar verildiği, bu olayda davalı idarece yürütülen kamu hizmetinin, personelinin kusuru nedeniyle gereği gibi yerine getirilememesi sebebiyle hizmet kusurunun bulunduğu ve meydana gelen zararı tazminle yükümlü olduğu sonucuna” ulaşıldı. Ve böylece Kurt ailesine maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

Torpil mi uygulandı?

Bu karar idari soruşturmada saklanan bir gerçeği de ortaya çıkardı.Kararda yer verilen bilgiye göre; ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan ceza alan Şahin’e Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü’nün, ‘silahıyla dikkatsizlik, tedbirsizlik veya ihmal sonucu ölüme sebebiyet veren ya da bu fiilin başkaları tarafından işlenmesine neden olan memura ise 24 ay uzun süreli durdurma cezası verilir” maddesinden ceza verildiği ortaya çıktı. Oysa tüzüğün sekizinci maddesinin altıncı bendi, ‘kasten adam öldürme’ suçu halinde ‘meslekten çıkarma’ cezası verilmesi gerektiğini emrediyor. Tüzükte 24 ay uzun süreli durdurma cezası uygulanması halinde bile, “meslekten çıkarma cezası da verilebileceği” belirtilmesine rağmen bu maddenin de işletilmediği belirlendi. Devlet Memurları Kanunu’na göre ‘kasten işlenen suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olma’ halinde memuriyetten ihraç gerektiği halde bu da yapılmadığı ortaya çıktı.

‘Hayal kırıklığı yaşıyorum’

Kurt Ailesi’nin avukatı Arif Ali Cangı, “Disiplin hukuku anlamında hem tüzüğün hem kanunun hükümleri uygulanmamış, adeta Şahin ödüllendirilmiştir”derken, Şerzan Kurt’un babası Ömer Kurt, bu karar karşısında yıkıldığını belirterek şunları söyledi: “Bu suçu halktan biri işlemiş olsaydı en ağır cezayı alırdı. Oğlumun katilinin suçu sabittir, kesinleşmiştir. Ama her nedense emniyet, elemanlarını koruyor. Bu tutum halkın çocuklarını öldürmeye teşvik etmektir. Hayal kırıklığı yaşıyorum.”


  http://www.radikal.com.tr/113656411365645

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eğer... - Agér

  şimdi burda yazan arkadaşların birçoğu vicdandan bahsetmiş. Vicdan denilen şeyin şayet mantıkla önüne geçerseniz körerir ve işlevsiz kalır. Şayet kürtler, solcular, aleviler, ermeniler, kemalistler vs... bunları kendi adamlarının beyinlerine devamlı suçlu olarak işledikleri için, suçlu olanın da hakkını verdiklerinden vicdana gerek kalmıyor anlayacağınız.

  Hukuk Suçlu Bulmuş Devlet Affetmiş - Ibrahim

  Hukukun suçlu bulduğu kişiyi devlet neden koruyor? Her şey kanunlara göre böylemi işliyor? Devlet vatandaşa karşı memurunu koruyor.

  Sözün bittigi yer. - rodi21

  Devlet, Serzan Kurt gibi nice davalari bu sekilde örtbas etti. Bazen bir duyarli insan olarak soruyorum kendime! acaba Vijdan olgusu nasil birseydir? çünkü böyle davalarin nasil sonuçlandigini görünce, Adalet ve vijdan olgusu Haksizliga ugrayanlara dayatilan bir kurummmudur diye düsünüyorum ve sözün bittigi yer diyorum kendi kendime. Ee o halde ne yapmam gerekir? yapmam gereken; dün taksimde Gezi Parki için yazilan bir pankart çok ilgimi çekmisti. slogan suydu; (içimdeki ölüyü, Kürttaj yaptirdim.)eger biz bunu basaramassak, o içimizdeki ölü bizi er yada Geç zehirlecektir. Evet, bunca olanlardan sonra, simdi daha iyi anliyorum Kürd kardeslerimi.

  dış mihraklara gerek yok. - jooma

  Bu insanlarda hiç vicdan yok mu? evlerine gidip aile babası, eş, çocuk oluyorlar.muhtemelen inançlılar peki bu inanç, biraz olsun empati,yada yaşadıkları kötü bir tecrübe,yada hiç olmadı insani duygularımız(acıma,hakkaniyet,dürüstlük) bile mi bunlara vicdani bir sızı hissettirmiyor.

  ŞERZAN ve Nice... - zınaro

  Her Alanda Pasifleşip Giderek Yok Oluyoruz.. Medyanın Dürtüleriyle Alanlara Çıkabiliyoruz . Böyle Olduğu Sürece Daha Çok ŞERZAN 'larımız Yitip Gidecek