@ismailsaymaz

'Şerzan'ın katili meslekten atılsın'

'Şerzan'ın katili meslekten atılsın'
'Şerzan'ın katili meslekten atılsın'
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Muğla’da, üniversiteli Şerzan Kurt’u öldürdüğü için sekiz yıl hapis cezası verilen polis memuru Gültekin Şahin’in meslekten atılması için Kurt’un ailesi harekete geçti. Şerzan Kurt’un ailesi, İçişleri Bakanlığı’na başvurarak yeniden idari soruşturma açılmasını ve yasaların gereğinin yapılmasını istedi.
Muğla’da, 11-12 Mayıs 2010 tarihlerinde çıkan olaylarda polis memur Gültekin Şahin’in açtığı ateş sonucu üniversite öğrencisi Şerzan Kurt hayatını kaybetti. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde yargılanan Şahin ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan sekiz yıl hapse çarptırılıp tahliye edildi. Şahin’e Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü’nün, “silahıyla dikkatsizlik, tedbirsizlik veya ihmal sonucu ölüme sebebiyet veren ya da bu fiilin başkaları tarafından işlenmesine neden olan memura ise 24 ay uzun süreli durdurma cezası verilir” maddesinden ceza verildiği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Kurt’un ailesinin avukatı Arif Ali Cangı, İçişleri Bakanlığı’na başvurup tüzüğün 8/6. maddesine göre, ‘adam öldürmek ya da bu suçu işlemeye teşebbüs etmek’ suçunun meslekten çıkarma cezasını gerektirdiğini savundu. Tüzüğün 9. maddesinde “memurluktan çıkarma cezası için Devlet Memurları Kanunu hükümleri uygulanır” denildiğini, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre “kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmak” nedeniyle emniyet örgütünden çıkarılması gerektiğini ifade eden Cangı, yasaların uygulanmasını istedi.
Muğla Valiliği’nden 27 Temmuz’da verilen yanıtta, Şahin’in atamasının yapıldığı belirtilerek, nerede görevlendirildiği ifade edildi. Yanıtta, “Şahin hakkında Devlet Memurları Kanunu’nun gereğince adli ve idari işleme başlanılmış olup hazırlanan tahkikat dosyası karara bağlanmış ve karar kesinleşmiştir” denildi. Bu yanıtla Şahın’in mesleğine devam ettiği anlaşıldı. Avukat Arif Ali Cangı, “Polislikten çıkarılması gerekirken halen görev başında olması, koruma anlamına gelmektedir ve bir anlamda, işlediği ağır suça rağmen ödüllendirilmiştir. Kararın kesinleşmesine kadarki süre içinde görev başında tutularak, hem tehlike yaratılıyor hem de haksız yere maaş ödeniyor. Suçlar korunuyor” dedi.