SES: Bebekler hastane enfeksiyonundan öldü

Sağlık Bakanlığı ve Şanlıurfa Valiliği yalanladı ama SES kararlı: Bebeklerin ölüm nedeni enfeksiyon. Belge de var

ŞANLIURFA- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçiler Sendikası (SES) Genel Başkanı Bedriye Yorgun, Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde sekiz bebeğin hastane enfeksiyonundan öldüğü iddialarını yeniden gündeme taşıdı. Sağlık Bakanlığı ve Şanlıurfa Valiliği’nin yalanlamalarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Yorgun, ulaştıkları belgelerin bebeklerin ölüm sebebinin, hastanede üreyen ‘Klebsiella’ bakterisi olduğunu öne sürdü.
SES Şube Başkanı İsmet Karadağ, 10 gün önce Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde sekiz çocuğun hastane enfeksiyonu kapması sonucu yaşamını yitirdiğini, bu doğrultuda enfeksiyon bulunan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nin de kapatılıp bebeklerin farklı hastanelere sevk edildiğini iddia etti. Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, ünitenin enfeksiyon riskine karşı dezenfekte edildiği, sekiz bebeğin de organ yetmezliğinden öldüğünü söyledi. Sağlık Bakanlığı’nda iddiaları yalanmıştı.
 SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun ile Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Üyesi Zeki Gül, dün Şanlıurfa’da basın toplantısı düzenleyerek yetkililerin kamuoyundan gerçekleri gizlediğini öne sürdü.
Bedriye Yorgun şunları söyledi: “Bakanlık sorumluluğunu kabul edip toplumla yüzleşmelidir. Bizler yaptığımız araştırmalarda bebeklerin, doğal yollardan değil enfeksiyon sonucu öldüğü gerçeğine ulaştık. Şanlıurfa Çocuk Hastanesi laboratuvarlarında, yeni doğan sekiz bebeğin kan tahlillerine ulaştık. Belgelere göre, tahliller sırasında kan kültürlerinde ‘Klebsiella’ adlı bakterinin ürediğini saptadık. Bu bakteri hastane ortamında ortaya çıkar. Klebsiella bakterisi hastane enfeksiyonlarının önde geleni olarak değerlendirilir. Kamuoyuna ölen bebeklerin otopsi raporları açıklanmamıştır. Ayrıca hastane enfeksiyonu kapmış olan sekiz bebeğimizin üçünün de öldüğünü öğrendik.”
Dr. Zeki Gül de  bebek ölümlerinin ardından bilimsel bir heyetin inceleme yapması gerektiğini söyledi. (dha)