Sessiz ayakkabılar yollarda

Umut Vakfı'nca toplumda bireysel silahsızlanma bilincini oluşturmak amacıyla düzenlenen 'Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü' dün Beyoğlu'da yapıldı.

İSTANBUL - Umut Vakfı'nca toplumda bireysel silahsızlanma bilincini oluşturmak amacıyla düzenlenen 'Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü' dün Beyoğlu'da yapıldı.
'28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü' nedeniyle yapılan etkinlikte konuşan Umut Vakfı Başkanı Nazire Dedeman, "Bir ülkede yılda ortalama 3 bin kişi ateşli silahlar nedeniyle, 700 kişi hangi namludan çıktığı belli olmayan bir kurşunla hayatını kaybediyorsa, orada bireysel silahlanma sorunu vardır. Ülkemizde gençler, çocuklar, yetişkinler maganda kurşunu sonucu değil, bireysel silahlanma sonucu ölüyor. Kurşunla evladını kaybetmiş anne olarak biliyorum ve sizlere sesleniyorum: Bir insanın yaşamı kadar değerli hiçbir onur, şeref, töre, dava yoktur" dedi.
Konuşmaların ardından tiyatro topluluğu 'Semaver Kumpanya' bireysel silahlanmayla ilgili 'Faili Belli' adlı oyununu sergiledi.
Çözüm mümkün
Umut Vakfı ile İstanbul Valiliği işbirliğinde medya, hukuk, sosyal durum ve güvenlik çalışma grupları tarafından 24 Eylül'de yapılan 'Türkiye'de Bireysel Silahlanma Sorunu: Çözüm Önerileri Arama Toplantısı'nın sonuç bildirgesi de dün açıklandı.
Buna göre Türkiye'deki silanlanma sorunuyla ilgili alınması gereken önlemler özetle şöyle: "Silahların ve mermilerin izlenmesi ve işaretlenmesi, silah akışı ve uluslararası silah ticareti konusunda denetim politikası oluşturulması, yaygın ve örgün eğitim seferberliği başlatılması, barış kültürünün öne çıkarılması, ruhsatsız silahlar kayda alındıktan sonra mevzuatın ağırlaştırılması, taşıma ruhsatlarının daraltılması, mümkünse bulundurmaya çevrilmesi, kurusıkı tabancalarla ilgili ciddi yasal düzenlemeler getirilmesi, silahların iadesiyle ilgili özendirici önlemler alınması, ruhsatlandırma sırasında kişiye mutlaka ayrıntılı psikolojik test yapılması, testlerin beş yılda bir yenilenmesi, silahla girilmesi yasaklanan alan kapsamının genişletilmesi, yıllık verilen mermi sayısının kısıtlanması ve takibinin yapılması."


    http://www.radikal.com.tr/7587007587000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.