Sessiz olun ejder uyuyor

Silopi ilçesinde bulunan 104 santimetrelik ejderha için Şırnak Çevre ve Orman Müdürlüğü'nde özel oda oluşturuldu. Şırnak Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Silopi Belediyesi ekiplerinin hafriyat çalışmasında bulduğu ejderhayı...

ŞIRNAK - Silopi ilçesinde bulunan 104 santimetrelik ejderha için Şırnak Çevre ve Orman Müdürlüğü'nde özel oda oluşturuldu. Şırnak Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Silopi Belediyesi ekiplerinin hafriyat çalışmasında bulduğu ejderhayı, Nesli Tükenmek Üzere Olan Yabani Hayvanların Koruma Altına Alınması Kanunu uyarınca Şırnak Çevre Müdürlüğü'ne getirdiklerini anlattı:
"Ejderha şu anda kış uykusunda. Latince adı 'varanus gouldi' olan ve 'altın sırtlı varan' anlamına gelen ejderhayı, Silopi'den getirdik. Müdürlüğün bir odasında Silopi'den getirilen toprakla açtığımız çukurun etrafını küçük kayalarla çevreleyerek, içine koyduk. Ejderha, nesli tükenmekte olan canlılardan. Dokuz Eylül Üniversitesi'nden gelecek ekibin vereceği karar doğrultusunda hareket edeceğiz. Onu uzun süre burada tutamayız, doğal ortamına salınması lazım. Ancak vatandaşların onu yakalayıp zarar vermesinden korkuyoruz. Bu nedenle koruma altına alındı. Uykuya geçmediği zaman canlanan, ısının etkisiyle hareketlenen ejderhayı etle besliyoruz."
Açtığı yara kapanmıyor
Yedi ay önce Şırnak'ta bulunan 80 santimetrelik bir başka ejderha ise Gebze'deki Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'nde korumaya alınmıştı. Prof. Dr. Orhan Kural, 'Yaşar'ın tüm masrafını üstlendiğini belirtmişti. Doğada 120 türü bulunan hayvanın en önemli özelliği, ısırdığında salgıladığı sıvı nedeniyle açtığı yaraların kapanmaması.


    http://www.radikal.com.tr/7672177672170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.