Sessiz sessiz Karadeniz

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'ndeki 350 kişilik salon tıklım tıklım. Seyirciler, 'Denizi Getiren' adlı oyunu beklerken heyecanlı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

TRABZON - Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'ndeki 350 kişilik salon tıklım tıklım. Seyirciler, 'Denizi Getiren' adlı oyunu beklerken heyecanlı. Oyunun farkı, oyuncularında. 20 işitme engelli genç, öyküyü repliksiz sadece mimikleriyle oynayacak. Bugün burada, yani sahnede olmalarını sağlayan ise 'Hayata Artı Gençlik Fonu' ve bu fona 'LimitSizsiniz' adlı projeleriyle başvuran Karadeniz Teknik Üniversiteli bir grup genç.
Oyuncular ve projenin sahibi üniversiteliler heyecanla bekleşirken oyuncuların çoğu hayatında ilk defa tiyatroya gelmiş aileleri, çocuğunu yanındakine gösterme telaşında. Bir anne "Benimki yelekli olan" derken, bir diğeri işaret ediyor, "Benimki de şu beyazlı". Sonra omuzları daha bir dik başlıyorlar oyunu izlemeye.
Olaylar Karadeniz'de balıkçı köyünde yaşayan işitme engelli bir gencin etrafında gelişiyor. Köy halkının dışladığı genç, yalnızlığını sadece denizle paylaşabiliyor. Denize atılan taş, balık ağlarının suya düşmesi, dalga sesleri... Onlar bu seslerin hiçbirini tanımıyor ama mimikleriyle öyle bir oynuyorlar ki, onlar ağları denize atarken denizi dinliyor, denize atılan taş sesi hareketlerle kulaklarda canlanıyor. Oyunun sonunda seyirciler gençleri ayakta alkışlarken onlar alkış seslerini kalpleriyle duyuyor.
Annelerin düşleri var
Başrol oyuncusu 18 yaşındaki Kahraman Deniz, proje sayesinde 'gerçekçi' olmayı öğrendiğini anlatarak tiyatro yapmayı çok istediğini söylüyor. Annesi Nuriye Deniz ise gözleri dolu dolu anlatıyor:
"10 yıl önce Erzurum'un Dumanlı Köyü'nden, Kahraman işitme engelliler okuluna gitsin diye Trabzon'a göç ettik. Kahraman okula gidebilmek için çok ağladı. Yatılı vermek istemedik. Peşinden geldik. Bir ekmek de yesem bana yeter, yeter ki o kendi kazancını sağlamasını öğrensin, isterse tiyatrocu olsun, destekleriz."
17 yaşındaki İlknur Özdemir'in anne ve babası da gözleri dolu dolu bir köşede kızlarını bekliyor. Onlar da 'Eğitim her şeyden önce' diyerek çocuklarının işitme engelliler okulunda okuyabilmesi için Elazığ'dan gelmiş. Anne Nafiye Özdemir, "Ben onlar için her şeyi hayal ediyorum. Bence onlar duyuyor ve yapamayacakları iş yok" diye konuşuyor.
Ama önce sırada turne var! Kahraman, İlknur ve tüm arkadaşları Ordu ve Giresun'da da sahneleye çıkacak. Gelir ise işitme engellilerin olacak.
Proje gençlere ait
Habitat ve Gündem 21 Gençlik Derneği 1995'ten bu yana Türkiye genelinde illerde gençlik meclisleri kurdu. 'Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisleri'nde gençler, sosyal sorunlarla ilgili çözüm üretmeye yönlendirildi. Trabzon'daki 'sessiz başarı' da, Trabzon Gündem 21 Gençlik Meclisi'nde bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okuyan gençlere ait.
Gençlere bu projeyi hayata geçirme fırsatını sağlayan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Coca-Cola, Habitat ve Gündem 21 Gençlik Derneği tarafından yaklaşık yedi aydır yürütülen Hayata Artı Gençlik Fonu. LimitSizsiniz, fondan yararlanarak hayata geçirilmiş projelerden biri.
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okuyan Türker Metin Onur, Gönül Meral, Sinem Sulan, Nurcan Komar, Gizem Sağlam, Sabriye Polat ve Seyhan Günaçtı tarafından hazırlanan LimitSizsiniz kapsamında 20 işitme engelli öğrenciye üç ay boyunca Trabzon Devlet Tiyatrosu'ndan Zeynep Ekin Öner ile Sinem Şahin, drama ve tiyatro eğitimi verdi.
Yaşları 14 ile 19 arasındaki işitme engelliler, projeyi geliştiren gençlerden de eğitim aldı. Öte yandan spor ve kültürel etkinlikler de düzenlenerek gençlerin sosyalleşmesi sağlandı. Üç aylık çabanın meyvesini ise bu hafta sahneye koydukları oyunla verdiler.
Son başvuru tarihi: 24 Mart
'Hayata Artı Gençlik Fonu', beş yıl boyunca 100 gençlik projesini desteklemeyi amaçlayan bir fon. Bunun için ayrılan bütçe ise toplam 1.5 milyon dolar. İlk döneminde 10 projeye destek veren fon kapsamında kalifiye işgücü oluşturulmasına, cinsel sağlık eğitimine, futbol holiganizmiyle mücadele kadar pek çok konuda da çalışmalar yapılıyor. Bursa'dan Siirt'e, Van'dan Adana'ya kadar 10 ilde 16-26 yaş arasındaki gençler fırsat verildiğinde çözüm üretebildiklerini kanıtlıyor adeta.
Fonun ikinci başvuru dönemi ise 6 Aralık'ta başladı. Proje yazan ve sponsor arayan gençlerin 24 Mart 2006'ya kadar başvurma vakitleri var. 'Hayata Artı Gençlik Fonu' hakkında ayrıntılı bilgi almak ve başvurular için: ww.hayataarti.org ya da Habitat ve Gündem 21 Gençlik Derneği: (0212) 275 74 98


    http://www.radikal.com.tr/7670067670060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.