Sessizliğin sesi

Gülsüm Güler'in ÖSS'de ilk tercihi işitme engelliler öğretmenliğiydi. Bolu'ya tayin olan Güler, öncelikle işitme engelliler sınıfının kapanmasını önledi.
Üç ay içinde yaşları 8 ile 13 arasında değişen dokuz çocuğa okuma-yazma öğreten Güler'in şimdiki hedefi öğrencilerine işitme cihazı temin edebilmek.

BOLU - Karadeniz Teknik Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü mezunu genç öğretmen, ilk görev yerinde eğitim mucizesi yarattı. Üç ayda dokuz engelli çocuğa okuma yazma öğreten 25 yaşındaki Gülsüm Güler, bunu sınıfta U oturma düzeni kurarak başardı.
Güler, ilk tercih olarak seçtiği bölümden 2003'te mezun oldu. Ataması yapılmadığı için bir yıl özel sektörde, bir yıl da Ankara'da Rehberlik Araştırma Merkezi'nde çalıştı. Nihayet 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Bolu'nun tek işitme engelli sınıfının bulunduğu Koç İlköğretim Okulu'na atandı. Güler'in ilk işi, ilgisizlik nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan engelliler sınıfını, 12 Kasım depreminden sonra yaptırılan Mehmet Akif İlköğretim Okulu'na taşımak oldu. Gülsüm öğretmen, yönetimi ve velilerin yardımıyla işitme engelliler için özel bir sınıf oluşturdu. Sınıfta 'U' şeklinde oturma düzeni kuran Güler, öğrencilerle yakın iletişim içine girerek üç ayda okuma-yazma öğretti.
'Üç yıl boşu boşuna geçmiş'
Üç yıldır eğitim görmelerine karşın ilk kez bir iştme engelliler öğretmeniyle tanışan öğrencilerinin hâlâ 1. sınıf düzeyinde olduğunu anlatan Güler umutlu: "Tercihim arkadaşlarımı şaşırtmıştı. Ortaokul yıllarından beri işitme engellilerin sessiz ve ilgisiz bakışlarının arkasındaki kelimeleri merak ediyordum. Bolu'ya geldiğimde sınıf kapanmak üzereydi. Önce velilerin yardımıyla, sıra, masa, halı, perde ve pano gibi temel ihtiyaçlarımızı karşıladık. Şimdi işitme cihazlarını temin etmek için çalışıyoruz. Kısa sürede öğrencilerimiz okuma-yazmayı öğrendi. Bunu görünce inaçları artan veliler de bize destek verdi. Şu anda ayda bir defa engelli öğrencilerin velilerine de eğitim veriyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7654457654450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.