'Sevag'ın ne işi vardı tüfeğin önünde'!

'Sevag'ın ne işi vardı tüfeğin önünde'!
'Sevag'ın ne işi vardı tüfeğin önünde'!
Batman'da askerliğini yaparken öldürülen Sevag Balıkçı'nın katil zanlısına verilen 4 yıl 5 aylık hapis cezasına ailesi tepki gösterdi. Anne Balıkçı üzgündü: "Sevag suçlu. Ne işi vardı o tüfeğin önünde demek istediler..."

İSTANBUL - Batman'ın Kozluk ilçesindeki Gümüşgörgü Jandarma Karakolu'nda zorunlu askerliğini yapan Ermeni asker Sevag Balıkçı'nın 24 Nisan 2011'de devre arkadaşı er Kıvanç Ağaoğlu tarafından öldürülmesiyle ilgili Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen davada dün karar çıkmış, katil zanlısı Kıvanç Ağaoğlu, 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına mahkum edilmişti.

Bu karara tepki gösteren "Sevag İçin Adalet Girişimi" İstanbul Galatasaray 'daki Cezayir Salonu'nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Sevag Balıkçı'nın annesi Ani ve babası Garabet Balıkçı, Balıkçı ailesinin avukatı İsmail Cem Halavut, Sevag İçin Adalet Girişimi'nden Ermeni okulları yöneticisi Garo Paylan, eski İstanbul Tabip Odası Başkanı Gençay Gürsoy ile Nor Zartonk'tan Melis Tantan katıldı. 


AİLE KARARDAN MEMNUN DEĞİL
Toplantıda konuşan Garo Paylan, "Sevag İçin Adalet Girişimi olarak, 2 yıldır kaza gibi gösterilmeye çalışılan ve iddianamede öyle olan davanın basit bir kaza olamayacağı ihtimali üzerine koşturduk. Fakat dün Askeri Mahkeme tarından tescillenen kararla Sevag'ın kazayla öldürüldüğü ilan edildi. Buna karşı tepkimizi ortaya koyacağız" dedi.

Balıkçı ailesinin avukatı İsmail Cem Halavut da, dün açıklanan kararı hatırlatarak, "Herkes gibi bizi de memnun etmeyen bir kararla karşılaştık. Fakat bu karardan önce, bu karara yol açan yargılama sürecinden bahsetmek istiyorum. Olayın olduğu gün biz Jandarma Komutanlığı'na gittik. Burası dağların arasında şehir merkezine çok uzak yer. Olay olduktan hemen sonra olaya ilk müdahale edenler, bu karakolda bulunan komutanlar ve askerler. Bunların bir kısmı olayda sorumluluğu olan şahıslar. Olayda sorumluluğu bulunan insanlar soruşturmanın ilerleyen aşamalarına kadar görevden el çektirilmeyip, karakolda bulunarak, tanıkları baskı altına aldığına şahit olduk. Yargılama sırasında da çok önemli delil olan tanıkların baskı ve etki altına alınmaya çalışıldığını gördük. Özellikle sanık Kıvanç Ağaoğlu ve ailesinin tanıklar üzerinde yapmış olduğu etki ve baskı çalışmaları bir tanığın beyanıyla su yüzüne çıktı ve mahkemeye verdiğimiz dilekçeyle bu şahısların tutuklanmasını istedik" diye konuştu. Tanık ifadelerinin önemine işaret eden Halavut, "Fakat bu dosyadaki en önemli delil karartıldı ve biz tanıklardan sanığın kastına yönelik doğru düzgün bir bilgi alamadık. Karar bizi tatmin etmedi. Delil karartma sürecinden sonra toplanan tüm delillere biz olayda olası bir kast olma ihtimalinin tüm varlığıyla delillerle var olduğunu düşündük. Dilekçemizin ana temasını bunun üzerine kurduk. Buna ilişkin Yargıtay'ın değişik kararları var. Bu, teknik bir hukuk tartışmasıdır. Biz burada olası kastın olabileceğini düşündük. Fakat mahkeme var olan delilleri bilinçli taksir olma yönünde değerlendirdi. Bu açıdan bir üst mahkemede, Yargıtay'da bu iddiamızı devam ettireceğiz. Fakat Yargıtay'dan bu karar bozulsa da, neticede bu davanın aydınlatılmamış bir dava olduğunun gerçeğini değiştirmeyecek. Bir de davanın şu yönü önemli; bildiğiniz gibi asker ölümlerinin çok sık yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz. Sevag davası başladıktan sonra 2 tane önemli olay oldu ülkemizde. Bunlardan birisi Uludere olayı, diğeri ise Afyon'da yaşanan patlamalar. Bu verilen ceza bu tip olayların önüne geçilmesi bakımından da etkili bir ceza olabilirdi" diye konuştu. 


ŞEHİT DEĞİLSE NİYE ASKERE ALIYORLAR?
Baba Garabet Balıkçı da, verilen karardan memnun olmadıklarını vurgulayarak, "Sevag orada ırkçı bir kurşunla ve bilerek öldürüldü. Benim yorumum bu. Sevag'ı anlatmak istersek, Sevag sanatkar bir çocuktu. Benimle beraber çalışırdı ve Sevag'ı böyle bir kişinin, ırkçı bir kişinin öldürmesi bu cezayı az buluyorum. Bir de Türkiye Cumhuriyeti'nde ölen Hristiyanların şehit olmadığı diye bir tabirle karşılaştık. O zaman diyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti'nde Hristiyanları askere alıyorlarsa, ölüyorlarsa ve şehit sayılmıyorsa niye askere alıyorlar? Almasınlar diyorum" dedi. 


'100 YIL ÖNCEKİ SANATKARLAR GİBİ!' 
Anne Ani Balıkçı da, "Sevag evimizin neşesi kara gözlü oğlumuzdu. 2 yıllık eğitiminden sonra pek de isteyerek, askere girmedi doğrusu. Fakat böyle bir şeyle karşılaşacağımızı da ne o, ne biz düşündük. Vatani görevini yapacak, eskilerin tabiriyle 'Adam olup, gelecekti'. Irkçı bir cinayet diyoruz. Çünkü 24 Nisan'da, bizim Paskalya Bayramımızda, adı da Sevag olunca, Ermeni olunca başka bir şey düşünmem mümkün olmuyor. Neden diye sorularımıza da cevap alamıyoruz. Çünkü biz önce insan, sonra da Ermeniyiz. Önce mezheplerimize bakılıyor, ötekileştiriliyoruz, sonra insan olduğumuz unutuluyor ve fırsatını da bulursak öldürülüyoruz. Sevag hiçbir şey değildi, normal insandı. Belki sanatıyla, yaptığı işlerle tanınacaktı. Ama buna fırsat vermediler. Kendi gibi 100 yıl önce giden sanatkarlarla beraber 24 Nisan'da kara toprağa gömdüler. Irkçı bir cinayet olmadığını süşünmemek bu durumda mümkün değil. Bu süreçte 2 yıl Diyarbakır'a gidip geldik. O tetiği çeken parmakla aynı havayı soluduk, bundan daha küçük bir odada. Hep tırnaklarımı ellerime batırdım, sesimi çıkarmamaya çalıştım. İçimden o parmakları kırmak geldi ama benim aldığım eğitim ve terbiye buna müsaade etmezdi. Zararı kendime vermeliydim, ona değil. Çünkü ben önce insan olarak düşünüyordum, katil bile olsa. Verilen bu karar bizi tatmin etmedi. Bu durumda bize demek istediler ki, benim anladığım, 'Sevag suçlu. Ne işi vardı o tüfeğin önünde? Durmasaydı, durunca işte böyle kazalar da olabiliyor. Bütün suç Sevag'ta'. Çörek istemişti, yolladık. 'Son yediğin çörek olsun' denmiş. Ama bunu da ispatlayamadık. 'Ermenistanla bir savaş çıksa, ilk seni vururuz' demişler. 24 Nisan'da bir çocuk öldürülmeliydi. Ama en uygun zemin oradaydı. Çünkü Sevag tekti. Bu kararı verenler, çocuklarına sarılırken Sevag'ı, annelerine sarılırken de benim gözlerimi görsünler. Sevag şu an tel örgülerin arkasından 'Neden abi?' diye hala soruyor. Cevabı yok" diye konuştu.

Gençay Gürsoy da, "Sevag olayı tıpkı Roboski olayı, Hrant gibi bu cinayetlerin son örneklerinden biridir. Asker ölümleri zulüm aracı olan adalet mekanizmasının bir yan ürün olarak görmezden geldiği bir gerçekliktir" dedi.

Radikal / DHA


  http://www.radikal.com.tr/112688511268857

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu ülkenin alman malı aşığı bürokratlarından başka bir şey bekleme - demlicay2011

  arap sevdası güderler .mala gelince en iyi avrupa malına yapışırlar. sakız gibi. bu ne çelişki bu ne beyin erimesi böyle. mısır arabası yemen cep telefonu yada iran lcd si varda biz almadık mı diyeckler utanmasalar. çift yüzlü utanılası insanlar. hangi maneviyat ve medeniyeti överlerki tam tersini alırlar. midem bulanıyor bunlardan. akıl var göz var mantık var ama anlayan yok.

  Sevan in katili - adali48

  Bu kadar buyuk ceza ancak baklava calan hirsiza verilir.

  dahası - enkidusiyar

  şehitlik dini bir kavram çoğu dinde var. birincisi şehitlik gibi dini bir uygulamanın olması "laik" bir ülkeye, ikincisi ise buna rağmen varsa bu haktan ailesinin faydalandırılmaması vatandaşların "eşit" olduğu bir devlet anlayışıyla nasıl bağdaştırılır. anayasaya aykırı değil midir?

  Ermeni - İndocolir

  Ermeni asker ise neden Türk ordusunda askerlik yapıyormuş?Ermeni asıllı Türk olmasın o sakın.

  "YÜZÜ ELİME DEĞDİ,TOKAT ATMADIM" SAVI. - m.rozbilen

  Aklımızla,fikrimizle,inancımızla ve en önemlisi insanlığımızla alay eden bir düzenin dişli çarkları arasında dolanıp duruyoruz.Dalga geçer gibi ifadeler ve onun ışığında verilen kararlar mazlumların vicdanını kanatıyor.Zalimler de gözümüzün önünde cirit atıyor.Arı namusu kalmamış bu dünyanın,neylersin? Hangi kararlara el atsan elinde kalıyor.Bir tarihlerde şahit olduğum darp olayında hakim sanığa neden tokat attığını soruyordu.Sanık,tokat atmadım onun yüzü elime değdi dediydi.Mazlumlar kendileriyle ilgili bir komedi dünyasında yaşıyor sanki.Sevag'ın annesinin deyimiyle "tüfeğin önünde ne işin vardı" sorusu cuk oturuyor.Oysa gerçek, Sevag nerede olursa olsun tüfeğin önünden kurtulma şansının olmadığıdır.Van Başkale'deki 1997'de polislerce işlenen cinayetin yargılaması mahkeme yargıtay arasında sürüp gitmesine akıl erdirmek mümkün mü? Onlar da öyle diyor zaten, "aklınınız ermez" diyerek.Hak yüce Allahın adlarından,adalet ise onun gösterdiği yoldur.Ondan sapanlara ne denmesi gerektiğini takdirinize sunuyorum.

  Radikal bir gazete olmaya devam !! - nutmegstate

  'Gümüşgörgü Jandarma Karakolu'nda zorunlu askerliğini yapan Ermeni asker Sevag Balıkçı'nın' cumlesinden sonra haberinizi midemi bulandirdigi icin okumadim... Size sorum su sayin Radikal editorleri!!! Bahsi gecen haberdeki ilk cumle sizin de midenizi bulandiriyor mu?

  zorunlu olmasın askerlik - kızılcan

  Vatani görev diye kutsanan bir hizmette insanların kaçış yolu olmadığı için gittiği bir yer askerlik. Kimliklerin, etnik kökenlerin, dini inançların da en fazla tahrip edileceği alanlar maalesef, cezaevi gibi, okul gibi… Bu topraklarda Osmanlı’da bile milleti sadıka olarak bilinen, sanatkar, zanaatkar ve Anadolu’da Türklerden çok çok daha eski kadim halkı olan Ermenilerin ötekileştirilmesi maalesef ki yine Osmanlı’dan geliyor. Öyle ki bu güzel topluma karşı ırkçılık dilde başlamış; Ermeni tohumu, Agop’un kazı gibi. Böyle bir toplumda bir insanın askerken yaşayacağı travmaları ötekileştirilmeyen bilemez… Bu kadar ötekileştirecek ve vatani görev konusunda şüpheler olunacaksa Sünni Türk olmayanlar askerliğe alınmasın bakalım; hani bu ülke tek başına Sünni Türklerinmiş gibi sahiplenip diğer unsurlar vatan haini ve tehlike unsuru olarak gösteriliyor ya. Sevag’a yazık oldu, çok çok yazık oldu. O bu ülkenin evladıydı. Bu ülkenin güzel bir rengiydi; soldurdular.