Sevan Nişanyan teslim oldu

Sevan Nişanyan teslim oldu
Sevan Nişanyan teslim oldu
Yazar Sevan Nişanyan, Şirince'de kaçak inşaat yaptığı gerekçesiyle aldığı 2 yıl hapis cezası Yargıtay'ca onanmasının ardından bugün teslim oldu.

İzmir’in Selçuk İlçesi’nin turistk köyü Şirince’de SİT alanındaki arazine iki kez mühürlenmesine rağmen ev yaptığı gerekçesiyle aldığı 2 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından da onanan yazar Sevan Nişanyan, Torbalı Açık Cezaevi’ne giderek teslim olurken, "Yaptıklarımdan pişman değilim. Yaptıklarımla gurur duyuyorum" dedi. 

Yazar, Dilbilimci Sevan Nişanyan, kaçak inşaat yargılamasından verilen 2 yıllık hapis cezasını çekmek üzere Torbalı Açık Ceza İnfaz Kurumu'na teslim oldu. Eski eşi Müjde Tömbekici, çocukları Davit ile Arsen Nişanyan ile cezaevine gelen Nişanyan, gazetecilere yaptıklarıyla gurur duyduğunu söyledi. Nişanyan, cezaevi önündeki açıklamasına, şöyle dedi:

" Türkiye maalesef ufuksuz, vizyonsuz, çapsız insanlar, Cüceler tarafından yönetilmektedir. Bu memlekete yazıktır. Hepimiz, hepiniz daha iyisine layıkız. Umuyoruz ki; günün birinde vizyon sahibi olan, iyi ile yanlışı ayırabilen insanlar da yönetimde bulunacaktır."
"BANA BİÇİLEN ROLÜ OYNADIM"

Yaptıklarının birilerini rahatsız ettiğini öne süren Nişanyan, şöyle devam etti: 

"Kendisine biçilen rolü oynamayan bir insanın cezalandırılması gerekiyordu. Bu şekilde bir yol buldular. Şirince'de vaktiyle söylediklerimiz, yazdıklarımız yaptıklarımızla ilgili hakkımda düzinelerce ceza davası açıldı. Siyasi iktidarın elinde bu saçmalığı düzeltme olanağı vardı. Kullanmamayı tercih ettiler. Kendi taktirleridir. O kadar dava var ki, bunların nasıl hesaplandığını bilmiyorum. Bir matematikçinin bile içinden çıkamayacağı bir hesap. Ama uzun bir süre içeride kalacağımı biliyorum."

"CEZAEVİNDEN ÇIKINCA DA AYNISINI YAPACAĞIM"

Şirince ve ülkesi için yaptıklarını felsefi bir tutarlılık içinde olduğunu belirten Nişanyan, tahliye edildikten sonra da aynı yolda yürüyeceğinden kimsenin kuşkusu olmamasını istedi. Nişanyan, şöyle konuştu: 

"Şirince’de yaptığımız işler iyi şeylerdir, doğru şeylerdir. Memleket için örnek olabilecek işlerdir. Bir çıkar kaygısıyla değil, felsefi tutarlılık kaygısıyla yapılan işlerdir. Bu işler bir takım saçma sapan insanların hoşuna gitmiyor, durdurulacak değildir. Elbette devam edecek. Yasal izinleri verirlerse yasal olarak yolumuza devam ederiz, ama yasal izinleri vermezlerse de kendilerinin bileceği şey. Yasadışı olarak yola devam ederiz. Ama her türlü yolumuza devam ederiz. Aynı şekilde kamuyu ilgilendiren işlerde ülkenin değerleri ve doğruları hakkında söylediklerimi aynı tutarlılık ve aynı kararlılıkla söyleyeceğimden kimsenin kuşkusu olmasın. Yaptıklarımdan gurur duyuyorum, doğru işler yaptığıma, topluma insanlara yararlı işler yaptığıma eminim. Bunu bir değer görüyorum." 

Bir soru üzerine davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşımayacağını da ifade eden Nişanyan, daha sonra çocukları ve eski eşiyle vedalaşıp cezaevine girdi. Yanında getirdiği yastığı içeri alınmayan Nişanyan, üzerindeki paraları da eski eşine verdi.

"CESURCA BİR DURUŞ SERGİLEDİ"

Arsen ve Davit de cezaevine uğurladıkları babalarıyla gurur duyduklarını söyledi. Arsen Nişanyan, "Kendisi yıllardır riskli bir mücadele içindeydi. Sonuçlarını biliyordu. Risklerini tatmıştı. Ancak sonuç bu şekilde oldu. Sonuçlarını bildiği bir savaşın içine girdi ve cesurca bir duruş sergiledi. Malesef sonuç bu" dedi.

NELER OLMUŞTU?

İzmir’in Şirince Köyü’ne bir kilometre mesafedeki kendine ait araziye yaptığı 60 metrekarelik evin inşaatı arazinin SİT olduğu gerekçesiyle iki kez mühürlenmesine rağmen tamamlayan Nişanyan, hakkında Selçuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme, Nişanyan’a 2 yıl hapis cezası verdi. Nişanyan, kararın temyizi için 2008 yılında Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay, 5 yıl sonra kararı onadı. Bunun üzerine geçen 23 Aralık’ta savcılığa gidip teslim olan Nişanyan’a cezaevine girmesi için 2 Ocak’a kadar süre verilmişti. 


  http://www.radikal.com.tr/116769211676923

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Allah kurtarsın - firat1729

  İmar planlıyla dalga geçerek koca koca gökdelenleri dikenler milyonlarını makineyle sayarken imar yasasına muhalefetten iki sene hapis yersin eli yüzü düzgün evler, okullar yapmaktan. Gerçek suçu tabi düşündüğünü söylemek, kimseye eyvallah dememek, ve Ermeni olmak. Biz düşünürlerimizi içeri tıkar hırsızlarımızı iktidar yaparız bu memlekette.

  NEDE OLSA EKSİĞİ VAR SİZE GÖRE - BARİSİM

  Ermeni asıllıdır, kendine göre gerçekleri çekinmeden söyler değilmi ? Bundan dolayı sevan nişanyan gibi insanların ceza alması, simit çalanlara 10 yıl hapis cezası vermek , metroda yardım amaçlı kişileri kartıyla geçiren güvenlik görevlilerine karşı mı sadece işliyor adalet? Trilyonlarca çarpan milyarlarca çarpan insanlar ama YANDAŞ 'tır.Onların suçu yoktur.Ama hatası çözülecek fakir fukaranın azınlığın suçları affedilmez.ADALET diyoruz ama adalet sadece belli bir kesime işlemek için mi vardır? Soruyorum arkadaşlar? Ya herkese işlesin adalet yada düzeltme yapılabiliyorsa herkese düzeltme yapılsın arkadaş.Binasını yıkın arsasını alın niye hapis veriyorsunuz 2 yıl bu insana ? Niye simit çalan metroda geçiş yapanlara yardımcı olan kardeşlerimizede bir düzenleme yapılmıyor.Bir vatandaş olarak soruyorum?

  RÜŞVETÇİLER DIŞARIDA - Wookiert

  Bulunduğu köyü insanların imrendiği bir turizm cennetine çevirmiş olan Sevan Nişanyan içeride. Ülkedeki bürokrasinin ne kadar pis ve insanlığa hakaret seviyesinde olduğunun göstergesi. Rüşvet alınca nasıl ilçe hudutlarını bile değiştirdiklerini gördük. Almayınca çıkarmaları gereken izinleri çıkarmayan, insana hayatını zindan etmeye çalışan zihniyet. Tebrik ediyorum Sevan Nişanyan'ı, bu çapsız insanlara boyun eğmediği için.