Sevda Demirel'e 'Türk Soyu' incelemesi

Sevda Demirel'e 'Türk Soyu' incelemesi
Sevda Demirel'e 'Türk Soyu' incelemesi
ABD'deki bir sperm bankası yoluyla hamile olduğunu açıklayan Sevda Demirel hakkında inceleme başlatıldı.


Sabah gazetesinin haberine göre, Sağlık Bakanlığı Amerika'daki bir sperm bankasından melez bebek seçtiğini ve 15 günlük hamile olduğunu açıklayan Sevda Demirel hakkında inceleme başlattı.

Bakanlık, "Yeni yönetmeliğe göre sperm bankasından hamile kalırken, eğer ülkemizden bir doktor veya merkez tarafından yönlendirildiyse cumhuriyet savcılığına başvuracağız" açıklaması yaptı.

Oyuncu Leyla Bilginel ve Münir Özkul'un kızı Güner Özkul'dan sonra Sevda Demirel de anne olmak için sperm bankasını seçti. İki haftalık hamile Demirel, önce şansını Kıbrıs'ta denediğini ama aksiliklerle karşılaşınca Amerika'da bir sperm bankasına başvurduğunu söyledi. Sperm bankasından anne olmayı yasaklayan ve 6 Mart 2010 tarihinde yayımlanan yeni 'Tüp Bebek Yönetmeliği'nden habersiz açıklamalar yapan Sevda Demirel, Sağlık Bakanlığı'na çarptı. Açıklamaları ihbar kabul eden Sağlık Bakanlığı, inceleme başlattı. Daha önce bu yolla hamile kalan Leyla Bilginel ve Güner Özkul, yönetmelik öncesi çocuk sahibi olduğu için, adli takipten kurtulmuş oldu.

YENİ YÖNETMELİK ÇIKTI

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, "Eğer Sevda Demirel, Türkiye'de bir merkez veya doktor tarafından yurt dışına yönlendirildiyse merkez veya doktor için, kendisi başkalarını gittiği merkeze yönlendirirse de Sevda Demirel için suç duyurusunda bulunacağız, incelemeler sürüyor" dedi.

Yönetmelik yürürlüğe girdiği andan itibaren bir çok tartışmayı da beraberinde getirmişti. 6 Mart 2010 tarihinde "Türk soyunu koruma" amacıyla yapılan yönetmelik değişikliğiyle sperm bankasından hamile kalanlar hapis cezasıyla yargılanabilecek. Yeni yönetmeliğe göre, yurtdışındaki sperm bankasından alınan sperm veya yumurta ile hamile kalanlar hakkında, savcılığa suç duyurusunda bulunulacak ve bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile dava açılacak. Yeni düzenleme, bu yönteme başvuran anne adaylarının yanı sıra aracılık yapan kişiler ile sperm veya yumurta veren donörü de sorumlu tutuyor. "Soyu korumak" gerekçesi ile Sağlık Bakanlığı, hastalarını yurtdışındaki sperm bankalarına yönlendiren veya bu yöntem konusunda teşvik eden tüp bebek merkezlerini de kapatacak. Hastasını sperm bankası yöntemi ile hamile kalmaya teşvik eden veya yurtdışındaki sperm bankaları ile bağlantı kurarak bu yönde bilgi veren hekimlerin de, tüp bebek çalışmasına ilişkin sertifikaları Sağlık Bakanlığı tarafından iptal edilecek ve haklarında ceza davası açılacak.


  http://www.radikal.com.tr/1008542100854247

  YORUMLAR
  (47 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Irkçı değil tutucu - genet

  Sağlık Bakanlığı yönetmeliği eşi dışından birinden sperm alımını yasaklıyor. Sevda Demirel'in eşi olmayan sprem vericisi "kafa ve kan ölçümleriyle" (!) %100 ve saf kan Türk olsa bile, yönetmelik başkasının sperminden hamile kalınmasına yönelik işlemleri yasaklıyor. Kesinlikle sperm vericisinin diline, dinine, ırkına, soyuna filan bakılmıyor. Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldızlar ırkçı, ama sperm bankası konusunda Sağlık Bakanlığı ırkçı değil tutucu. Sağlık Bakanlığı'nın derdi kimse bir başkasının sperminden hamile kalmasın telaşı. Konuya eleştirel yaklaşanları kaçı "bana ne, isteyen sahibi belli olmayan spermle hamile kalsın, bni ilgilendirmez" diyebilir merak ediyorum gerçekten. Benim kafam pek net değil açıkcası. olasılık olarak mümkün, aynı bilinmez adamın spermlerinden başka kadınların rahminde oluşmuş kardeşlerin ileride evlenmesi. Ben buna ne kadar açığım bilmiyorum açıkçası..

  türklük - kızılgüneş

  hani anayasamızdaki türklük ırkla ilgili değildi... hani bu topraklarda yaşayan herkese türk deniliyordu.. bu yalanıda bu yasa boşa çıkarmış oluyor..temel felsefe ırkçılk olduğu çok açık artık bu anayadada tayyipin anayasasındada bu böyle...

  türk ırkı - kızılgüneş

  arkadaşlar dünyada böyle bir ırk zaten yokki neyini koruyacaklar... anadoluda yüzlerce halkın ortak genleri kaynaşmış.. dünyanın çok yerindede bu böyle.yazık böyle hitlere rahmet okutacak yasaları çıkartan zihniyetlere...

  Tez Zamanda - hashektor

  Bence bir kanun çıkarılsın ve doğan çocukların kafatası ölçülsün, Türk değilse aileye soruşturma açılsın. Türk soyunu korumak için en iyi yöntem değil mi bu?

  türk soyu - palenke

  isvicreli bilimadamlarinin yaptigi ciddi bir arastirmayi hatirlamakta yarar var bence,biz türklerin genlerinde,yunan,ermeni,slav,yahudi,arap,kürt,pers,bulgar genleri bulundugu ortaya cikmisti.isin en ilginc yönü ise en fazla nefret ettigimiz milletlerle karismisiz biz türkler,tek irkin insan irki oldugunu kabul etmedigimiz sürece daha cok kafamizi bosuna agritacagiz gibime geliyor.

  Tuhaf - VEYSİ SOYKU

  Peki bir amerikalıyla sevişerek çocuk sahibi olsa yine inceleme başlatırmıydınız? Ortada tuhaf birşey mi var yoksa ben mi anlamakta zorluk çekiyorum. Nerden çocuk yapmak isterse yapsın size ne kardeşim.

  Bu yönetmeliklerle yönetilmemeliyiz - colores

  Bankadan aldığı sperm bir Türk'e ait olsaydı, bunların hiçbiri yaşanmayacak mıydı yani? Bu saçmalıktan benim anladığım bu! Kendi hür iradesiyle seçimini yapmış ve yakında çocuk sahibi olacak, mutlu bir kadın. Doğal yollardan hamile kalamadığı için bunu tercih ettiğini belirtmişti zaten. Bir ara ünlü bayanlarda evlat edinme modası vardı. Bu sıralardaysa sperm bankasından çocuk sahibi olmak... Sayın Demirel de modaya uymak adına böyle birşey yaptıysa, günahı kendi boynuna. Ancak sebebi ne olursa olsun insanların özel hayatına müdahale etme yetkisini kim, nereden, nasıl bulur anlam veremiyorum. Bu kadar mı özgürüz gerçekten? Farzedin ki yabancı bir beyfendiden doğal yollarla hamile kaldı. O zaman da aynı süreç yaşanacak mıydı? Türk soyunu korumak değildir bu efendim, olsa olsa o gurur duyduğumuz "kadının dayak yediği, çocuğun köle gibi çalıştırıldığı Türk aile yapısını" korumak içindir. Zina suç sayılmadığı için, evlilik dışı çocuk sahibi olan bir bayanı ancak böyle sebeplerle cezalandırabilirler. Rabbim Türk soyunu ecnebilerden değil, asıl bağnazlardan korusun.