'Sevdamız Che' atkısı suç delili oldu!

'Sevdamız Che' atkısı suç delili oldu!
'Sevdamız Che' atkısı suç delili oldu!
Gezi eylemlerinin ardından evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan Memet Barışçan Yalçın bir mektup yazarak kendisine yöneltilen suçlamalar arasında Che Guevara fotoğraflı atkısının da yer aldığını duyurdu.

Radikal.com.tr - Halen, İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi'nde yatan Yalçın Cumhuriyet'te yayınlanan mektupta, 5 Temmuz 2013 günü Manisa Soma’daki evine yaklaşık 30 polis tarafından düzenlenen baskınla gözaltına alındığını belirterek, hakkında açılan davanın iddianamesinde yer alan delilleri şöyle sıraladı:

1) 1 Haziran günü İzmir-Konak ilçesi Karamürsel önünde “keyfi tutuklamalara karşı adalet istemek” Grup Günışığı dinleyeni olarak basın açıklamasında bulunmak. “Bu pankart grup üyelerinin tutuklu olduğunu teşhir içindir” pankartı tuttuğum ve eyleme aktif katıldığım.
2) Üzerinde “Che” resmi bulunan “Dünyanın Tek Yıldızı Terketmedi Sevdamızı” ibareli boyun atkısı.
3) Grup Günışığı’nın şarkılarını söylemek, halay çekmek.
4) Marksizm’in temel kitabı “Emile Burns” adlı kitabı bulundurmak.
5) Mezar ziyareti yapmak.
6) “Medeni Yıldırım Ölümsüzdür”, “Elbet Bir Bildiği Var Şu Çocukların”, “Kolay Değil Öyle Genç Ölmek”, “Diren Lice” yazan karton döviz bulundurmak. 

6. maddede yer alan dövizlerin üniversite mezuniyet töreni geçişi için hazırlandığını ve tutuklandığı için mezuniyet törenine de gidemediğini belirten Yalçın, Che atkısı için, 'bir gün araba alırsam arkasına koymak için almıştım' dedi.